"NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH" - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KWP w Łodzi

Aktualności

"NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH"

9 czerwca 2016 r. na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi i w Konstantynowie Łódzkim odbył się XXIX Ogólnopolski konkurs Policjant Ruchu Drogowego eliminacje wojewódzkie edycja 2016.

Eliminacje szczebla wojewódzkiego zostały zorganizowane i zrealizowane zgodnie z decyzją Komendanta Głównego Policji. Udział w konkursie wzięli najlepsi policjanci służby ruchu drogowego wyłonieni w eliminacjach miejskich i powiatowych.

Zawodnicy rozpoczęli zmagania turniejowe od napisania dwóch testów:

- ze znajomości wybranych przepisów prawa o ruchu drogowym,

- ze znajomości wybranych zagadnień prawa karnego, prawa o wykroczeniach, taktyki pracy kontrolera i innych przepisów prawnych.

Kolejną konkurencją było ręczne kierowanie ruchem drogowym na skrzyżowaniu. W tym roku rywalizacja odbyła się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 71 i drogi wojewódzkiej nr 710
w Konstantynowie Łódzkim. Sędziowie oceniali nie tylko prawidłowość gestów wykonywanych przez zawodników, ale także umiejętność utrzymywania płynności na skrzyżowaniu oraz grację z jaką funkcjonariusze kierują ruchem. Poziom uczestników w tej konkurencji był zróżnicowany
i widocznym było kto często wykonuje takie zadania na drodze.

Na terenie OPP w Łodzi, na placu apelowym przygotowane zostały dwie najbardziej widowiskowe konkurencje:

- jazda sprawnościowa motocyklem służbowym i samochodem osobowym po wyznaczonym torze.

Na specjalnie przygotowanej marszrucie skład sędziowski oceniał bezbłędność przejazdów tymi pojazdami. Tor ułożony dla jazdy na motocyklu był trudny, a bezbłędnie pokonali go jedynie funkcjonariusze perfekcyjnie panujący nad maszyną. Jakikolwiek błąd na początku przeszkody skutkował niemożliwością bezbłędnej realizacji wyznaczonego toru.

W zmaganiach z wykorzystaniem auta ważna było nie tylko jazda do przodu, ale także umiejętność sprawnego ruchu do tyłu z jednoczesnym pokonywaniem slalomu i parkowaniem, równoległym. Uczestniczący w konkurencji policjanci wykazywali się niezwykłą precyzją w pokonywaniu toru, płynnością jazdy i odpornością na stres.

Poziom najlepszych zawodników był bardzo wyrównany, co odzwierciedliła punktacja: policjanci osiągnęli identyczną liczbę punktów, w związku z czym o wyborze laureata zadecydowały wyniki testów.

Najlepszym Policjantem Ruchu Drogowego Województwa Łódzkiego 2016 roku został sierż. sztab. Piotr Koza reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Pabianicach, II miejsce zajął
mł. asp. Norbert Wójcik z Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego, a na III stopniu podium stanął sierż. sztab. Marcin Kleczko z Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach.

Zmagania eliminacyjne podsumował i nagrody wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Dariusz Walichnowski.

Laureaci konkursu, w dniu 16 czerwca br., zostali także wyróżnieni nagrodami pieniężnymi przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego.

Sierż. sztab. Piotr Koza i mł. asp. Norbert Wójcik będą reprezentowali województwo łódzkie podczas „XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Policjant Ruchu Drogowego 2016”, który odbędzie się
we wrześniu, w Białymstoku.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach ogólnopolskich!