Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku

Tak też uczynił mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, który ujął nietrzeźwego kierującego i nie dopuścił do dalszej jazdy, a na miejsce wezwali patrol policji.

15 lutego 2016 roku około godziny 15:30 tomaszowscy policjanci wezwani zostali do Spały, gdzie użytkownik ruchu drogowego zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Świadka zaniepokoi fakt, że kierowca opla astry nie potrafił zapanować nad pojazdem. Na drodze K48 jechał całą szerokością jezdni. Kiedy zatrzymał się w Spale, mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, wysiadł ze swego auta, wyjął kierującemu oplem kluczyki ze stacyjki i czekał do przyjazdu policji.  Ujęty mężczyzna został przekazany mundurowym, którzy poddali 26-latka badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie wskazało niemal 3 promile alkoholu. Podejrzewany do czasu wytrzeźwienia trafił do policyjnego aresztu. To kolejne tego dnia ujęcie obywatelskie pijanego kierującego.15 lutego o godzinie 19:30 na ulicy Czołgistów, małżeństwo zatrzymało kobietę , która kierowała peugeotem. Świadkowie, którzy jechali za peugeotem zaniepokoili się kiedy kobieta wjeżdżając na rondo przy ulicy Mireckiego skręciła dynamicznie w lewo jadąc pod prąd, przejeżdżając po wysepce dla pieszych. Kobieta kontynuowała jazdę, od lewej do prawej strony jezdni. Czujne małżeństwo jechało za peugeotem. Kobieta zaparkowała na ulicy Czołgistów gdzie podjechał patrol policji. 33-latka miała w organizmie 2,5 promila. 
Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo w związku z nowelizacją przepisów, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.  
Dotkliwe kary pieniężne Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu  112 lub 997  może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.
 Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Przestępcę można ująć  zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu, podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. 

Powrót na górę strony