Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądź obojętny dla przemocy

Pabianiccy dzielnicowi wspólnie ze strażnikami miejski stworzyli dla uczniów szkół podstawowych pilotażowy program pod hasłem ,,Nie bądź obojętny dla przemocy". Mundurowi podczas praktycznych zajęć z młodzieżą poruszają tematy związane z przyjaźnią, agresją u dzieci, przemocą w szkole, wspólnotą jaką jest klasa, wzajemnego pomagania sobie, czy przykrości wywołanych przez wyśmiewanie i szykanowanie. Uczniowie na podstawie odegranych scenek wskazują, jak przeciwdziałać przemocy i pomóc ofierze.

Pomysł na powstanie tego programu nie wziął się znikąd. Pabianiccy dzielnicowi odwiedzając w zeszłym roku szkoły zauważyli narastający problem wśród uczniów dotyczący szykanowania w środowisku szkolnym, a także hejtu intrnetowego na słabszych. Dla dziecka stanie się czarną owcą to prawdziwy dramat. W szkole spędza wiele godzin. Przez ten czas musi znosić upokorzenia, przykrości, docinki, czasem ból. Czuje się gorsze, ale też i winne tej sytuacji. Powyższy problem był również podnoszony przez nauczycieli i pedagogów szkolnych. Dzielnicowi z pabianickiej komendy postanowili działać i dlatego przy współpracy ze Strażą Miejską stworzyli program pilotażowy pod hasłem ,,Nie bądź obojętny dla przemocy". W minionym tygodniu odbyły się pierwsze spotkania z siódmoklasistami pabianickiej ,,17". Policjanici wraz ze strażnikami odeszli od tradycyjnych pogadanek, pozwalając młodzieży na swobodne wypowiedzi. Uczniowie podczas pracy w podgrupach odgrywają scenki. Ich zadanie polega na wejście w rolę kozła ofiarnego i świadka tego zjawiska oraz wskazanie właściwych form pomocy, a także osobiste zaangażowanie w pomoc ofierze.

Pilotażowy program powstał z inicjatywy dzielnicowych: asp. Piotra Dzwonnika, sierż. szt. Moniki Kubiak, st.sierż. Kacpra Juraszczyka, st.asp. Wojciecha Ćwikły oraz profilaktyka społecznego mł. asp. Aleksandry Białkowskiej przy współpracy pabianickich strażników miejskich Pawła Zyska i Beaty Dolewki. Grupa mundurowych dotrze do pabianickich podstawówek, gdzie został zauważony problem przemocy wśród młodzieży.

Powrót na górę strony