Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi niosą pomoc prosto od serca

Spadek temperatury i bardzo zimne noce to warunki pogodowe zagrażające życiu i zdrowiu nie tylko dla osób bezdomnych, ale także samotnych, starszych czy będących pod wpływem alkoholu. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane i może uratować życie potrzebującego.

Policjanci docierają do ludzi, których mijamy codziennie na ulicach, często nie zwracając na nich uwagi. Ludzi często pokrzywdzonych przez los, odepchniętych, wykluczonych. Tych, o których najczęściej się zapomina, obok których przechodzi się obojętnie, nierzadko dopowiadając sobie, że przecież sami zgotowali sobie ten los - ludzi bezdomnych. To oni, szczególnie w okresie zimowym, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera potrzebują pomocy. Dzielnicowi sprawdzają pustostany, mosty, lasy, wszystkie miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. W trosce o życie i zdrowie tych osób pabianiccy dzielnicowi st. sierż. Kacper Juraszczyk i sierż. szt. Monika Kubiak niosą pomoc nie tylko wynikającą z realizacji zadań służbowych, ale pomagają bezdomnym prosto od serca. Wśród swoich znajomych oraz rodziny zorganizowali zbiórkę ciepłej odzieży jak i artykułów spożywczych, które przekazali bezdomnym przebywającym na terenie Pabianic. Podczas wizytowania pustostanów częstują bezdomnych ciepłą herbatą.  Rozmawiają i namawiają takie osoby do przewiezienia w ciepłe miejsce, skorzystania z pomocy ośrodków zajmujących się pomocą  bezdomnym i potrzebującym wsparcia na terenie powiatu pabianickiego.

Dzielnicowi w ramach programu ,,Dzielnicowy bliżej nas” cały czas monitorują miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne i pomagają najbardziej potrzebującym. Proszą również o pomoc mieszkańców we wskazywaniu miejsc, gdzie przebywają osoby potrzebujące pomocy. Kontakt z dzielnicowymi  KPP Pabianice

sierż. szt. Monika Kubiak - tel. 516 433 287
st. sierż. Kacper Juraszczyk - tel. 693 997 289

Można również dzielnicowym przekazywać niepotrzebną, ciepłą odzież. Oni z pewnością będą wiedzieli, co z nią zrobić. Dzięki przychylności proboszcza parafii św. Floriana w Pabianicach ks. Krzysztofa Glinianego odzież można także pozostawiać  w zakrystii kościoła.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Przypomnijmy

1, 23 stycznia 2018 roku około godziny 19.00 dzielnicowi z terenu gminy Grabów w pow. łęczyckim  podczas obchodu dzielnicowi zauważyli leżącego na chodniku mężczyznę. Na zewnątrz panowała temperatura bliska 10 stopni poniżej zera a 69 – letni mieszkaniec gminy Grabów był nietrzeźwy i przemarznięty. Mundurowi po ustaleniu jego tożsamości powiadomili rodzinę, która zaopiekowała się mężczyzną. Na szczęście pomoc przyszła w samą porę i  mężczyzna nie potrzebował pomocy medycznej.  Niewątpliwie gdyby w takich warunkach atmosferycznych pozostał na zewnątrz mógłby zamarznąć.

W Komendzie Powiatowej Policji w Łęczycy funkcjonuje całodobowa służba dyżurna (telefon.: 24 721 11 00, 997 lub 112) gdzie można bezpośrednio zgłaszać informacje na temat osób potrzebujących pomocy. Takie informacje można także przekazać za pośrednictwem działającej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa podając właściwe miejsce pobytu osób zagrożonych wychłodzeniem.

2. Dzielnicowi z poddębickiej komendy w okresie zimowym sprawdzają miejsca w których mogą przebywać osoby bezdomne lub nieporadne życiowo. To właśnie takie systematyczne kontrole pozwalają na dotarcie do osób potrzebujących pomocy. Podczas takiego patrolu, w dniu 15 stycznia 2018 roku po godzinie 15.00 w Poddębicach przy ulicy Łódzkiej policjanci na terenie jednego z pustostanów zastali siedzącego 36-latka. Mężczyzna był wyczerpany i wyraźnie potrzebował pomocy. Tutaj reakcja dzielnicowego była błyskawiczna. Osłabiony i zziębnięty 36-latek został przewieziony do ośrodka dla bezdomnych w Feliksowie, gdzie pozostał pod troskliwą opieką. Kolejna szybka i zdecydowana postawa poddębickich stróżów prawa zapobiegła tragedii.

Pamiętajmy!

Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!!! Policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

W Komendzie Powiatowej Policji w Poddębicach funkcjonuje całodobowa służba dyżurna gdzie można bezpośrednio zgłaszać się do policjantów bądź przekazywać informacje telefonicznie pod numer telefonu 43 678-94-11, 997 lub 112. Pamiętajmy też o możliwości wskazania miejsc za pośrednictwem aplikacji „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

 

  • Policjanci przekazują bezdomnemu ciepłe koce.
  • Policjant zagląda do pustostanu.
  • Pabianiccy dzielnicowi pomagają  bezdomnym.
Powrót na górę strony