Uwaga na drogach! - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na drogach!

Niemalże każdego dnia wieluńscy policjanci są wzywani na miejsce zdarzeń drogowych. Tylko wczoraj i dzisiaj mundurowi pracowali na miejscu pięciu zdarzeń drogowych. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną ostrożność na drogach. Kierujących pojazdami prosimy o rozważną jazdę, stosowanie się do znaków drogowych, a także dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Do poważnego zdarzenia doszło 11 września 2018 roku w Wieluniu na ul. Fabrycznej, gdzie zderzyły się dwa pojazdy. Jak wynika ze wstępnych ustaleń wieluńskich mundurowych kierujący samochodem bmw, 20 - letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego na łuku drogi podjął manewr wyprzedzania samochodu daewoo matiz. W trakcie wyprzedzania 20- latek stracił panowanie nad pojazdem wpadając w poślizg, a następnie zderzył się z jadącym w tym samym kierunku daewoo matiz. Na skutek zderzenia samochody zjechały do przydrożnego rowu. W wypadku tym ucierpiała 71-letnia mieszkanka powiatu wieluńskiego, siedząca za kierownicą daewoo matiz, która trafiła do szpitala. Okoliczności tego wypadku drogowego wyjaśniają wieluńscy śledczy.

Ponadto w tym dniu doszło jeszcze do trzech zdarzeń drogowych, które miały miejsce w Wieluniu oraz w miejscowości Chorzyna gm. Osjaków. Ich przyczyną było głównie niedostosowanie prędkości do warunków panujący na drodze. Na szczęście nie ucierpiały w nich żadne osoby.

Do groźnie wglądającego zdarzenia drogowego doszło 12 września 2018 roku w miejscowości Kolonia Raczyn na drodze krajowej nr 45. Z ustaleń policjantów wynika, że 48-letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego kierujący samochodem ciężarowym mercedes nie dostosował prędkości do warunków panujący na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas ruchu zderzając się czołowo z jadącym z naprzeciwko volkswagenem polo, którym kierował 43- letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego. Obaj kierujący wymagali udzielenia pomocy lekarskiej. 48- latek ukarany został mandatem karnym.
Na kanwie tych zdarzeń drogowych apelujemy w szczególności do kierujących pojazdami o rozważną jazdę.

Kierowco pamiętaj!

  •  o utrzymywaniu odstępu niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu,
  •  dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze,
  • zachowaj szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowań uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.