Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowe Święto Niepodległości

Bohaterom cześć i chwała - nasze wspaniałe święto państwowe upamiętniające odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920 roku. Tego dnia uhonorowano buławą marszałkowską Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego wodza naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej. Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie. Dzisiaj, 11 listopada, w całej Polsce, w tym w powiecie pabianickim, obchody z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości miały wyjątkowy charakter. W tym szczególnym dniu nie zabrakło przedstawicieli pabianickiej Policji na czele z komendantem powiatowym insp. Cezarym Petrusem. W uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Mateusza, a następnie przy Pomniku Legionisty uczestniczyła policyjna asysta honorowa. Dla młodszego aspiranta Tomasza Lewandowskiego oraz sierżantów sztabowych Pawła Budera i Przemysława Galusia to był zaszczyt uczestniczenia w tak podniosłej i ważnej dla Polaków uroczystości. Poczet ze sztandarem Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach był symbolem naszego patriotyzmu. Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus z dumą w imieniu policjantów oddał hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli za ojczyznę oraz tym, którzy wypracowali naszą wolność i suwerenność.

W uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, jakie odbyły się w Lutomiersku i Konstantynowie Łódzkim uczestniczyli policjanci z konstantynowskiego komisariatu na czele z komendantem podkom. Tomaszem Wójcickim, a w Ksawerowie miejscowych funkcjonariuszy reprezentował kierownik posterunku nadkom. Piotr Adamczyk.

Dzisiejsze uroczystości to kolejne, symboliczne akordy policyjnego uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie zabrało również wyjątkowo podniosłych wydarzeń inicjowanych i organizowanych przez policjantów. To między innymi:

  • spektakl ,,Służba” wystawiony na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach przez aktorów Amatorskiej Sceny Policyjnej ,,Na Posterunku” . Wyjątkowe widowisko wyreżyserowała Mariola Daszkiewicz - Konopczyńska z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. Ta wyjątkowa sztuka to historia rodziny, w której wszyscy mężczyźni nosili mundur i byli z tego dumni.
  • konkursy w tym konkurs plastyczno-muzyczny ,,Konstantynowscy policjanci w Niepodległej Polsce” - Konstantynowscy policjanci włączając się w ogólnopolski nurt związany z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości i pragnąc wyrazić, jak ważne są dla nich postawy patriotyczne zorganizowali wspólnie z Urzędem Miejskim i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Konstantynowie Łódzkim międzyszkolny konkurs plastyczno-muzyczny pt.,,Konstantynowscy policjanci w Niepodległej Polsce”. Finaliści z klas V-VIII miejscowych szkół podstawowych nr 1,2 i 5 zaprezentowali przepiękne pieśni patriotyczne oraz różnorodne prace plastyczne.
  • żywa lekcja patriotyzmu - policjanci oraz pabianicka młodzież uczestniczyli w żywej lekcji historii poświęconej odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Osobiste wspomnienia z okresu walki o niepodległość i odradzania się państwa polskiego przedstawił prof. mjr Jan Berner, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Pabianicach.

Policjanci codzienną służbą - służą społeczeństwu, służą państwu, służą ojczyźnie.

Powrót na górę strony