Ukarany za bezpodstawne wezwanie policji - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Ukarany za bezpodstawne wezwanie policji

Policja oraz inne służby, które ratują życie, zawsze reagują na każde zgłoszenie. Niestety na te fałszywe także. Zaangażowanie policjantów do jak się często okazuje zupełnie niepotrzebnych zgłoszeń blokuje udzielnie pomocy tym, którzy jej naprawdę potrzebują. Tak też było w miniony weekend, kiedy to mieszkaniec Drzewicy powiadomił o próbie włamania do jego garażu.

Policjanci  pilnie pojechali na interwencję. Okazało się, że  zgłaszający jest nietrzeźwy, a do jego w garażu, w którym przebywał, próbują dostać się  jego znajomi.  Na miejscu policjanci nie stwierdzili żadnego zagrożenia dla życia lub mienia. Mężczyzna swoim kompanom nie chciał otworzyć, zatem zgłosił interwencję policji z nieprawdziwą informacją o usiłowaniu włamania. Za bezpodstawne  wezwanie został ukarany mandatem karnym.

Niestety takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Warto pamiętać, aby przed wybraniem numeru alarmowego zastanowić się czy sprawa, którą zgłaszamy, na pewno wymaga interwencji Policji. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy blokujemy linię alarmową, czy też niepotrzebnie angażujemy patrol policji,  ktoś inny może potrzebować pilnie pomocy.

Osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. art. 66. § 1.KW - „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”.

 

asp.szt. Barbara Stępień