O bezpieczeństwie w czasie ferii - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

O bezpieczeństwie w czasie ferii

Okres zimowy to czas odpoczynku, dobrej zabawy i radosnych wrażeń zwłaszcza dla najmłodszych. To czas na rozwijanie zainteresowań, na które brakuje milusińskim czasu w okresie nauki. Dla mundurowych natomiast to czas wzmożonego wysiłku i wytężonej pracy na rzecz zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. O czym powinniśmy pamiętać podczas ferii zimowych? jakich zachowań unikać? - o tym dzisiaj przypominali mundurowi – Policjanci i Straż Pożarna

7 lutego 2019 roku odbył się briefing poświęcony tematyce bezpiecznych ferii, który został zorganizowany w rejonie stawu na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie. Mundurowi przypominali o bezpiecznych zachowaniach podczas zimowych zabaw. Komendant PSP Wojciech Jeleń apelował o zachowanie bezpieczeństwa na lodzie. Wskazywał jakie lodowiska są bezpieczne. Przypominał, że dzieci nigdy nie powinny korzystać z takich zbiorników wodnych jak zamarznięte rzeki, jeziora, stawy, sadzawki, ponieważ lód w każdej chwili może ulec załamaniu, a wtedy o tragedię nie trudno. Szef Państwowej Straży Pożarnej upominał też wędkarzy, do których apelował o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzegał przed wchodzeniem na lód. Radził „jeśli już wędkujemy to najlepiej z kolegą, a po lodzie poruszajmy się jedna osoba za drugą, zabezpieczmy się w kolce lodowe, które w razie załamania się lodu mogą być pomocne w ratowaniu życia, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze”.

I Zastępca Komendanta Powiatowego w Bełchatowie – mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk zwracał uwagę, że ferie zimowe to okres kiedy szkoła nie uczestniczy w opiece nad dziećmi, a nie każdy rodzic w tym czasie jest w stanie zapewnić właściwą opiekę swoim pociechom. Komendant apelował szczególnie do rodziców, aby właściwie przygotowali się na ferie i uświadamiali swoje pociechy o zagrożeniach, z jakimi mogą się spotkać spędzając swój wolny czas w domu i poza nim. Apelował do rodziców aby kontrolowali to co dzieci robią w internecie. Aby byli czujni i baczniej przyglądali się swoim pociechom, kiedy te wrócą do domu po wojażach i czasie spędzonym poza domem. Wszystko to dla ich bezpieczeństwa. Przypomniał, że bełchatowscy profilaktycy i dzielnicowi będą uczestniczyć w spotkaniach z dziećmi wszędzie tam, gdzie szkoły i świetlice szkolne będą organizować spotkania profilaktyczne.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego kom. Marcin Kucner podkreślał, że policjanci, jak co roku, będą prowadzić działania w ramach akcji „Bezpieczne ferie 2019”. W tym czasie mundurowi szczególnie skupią się na badaniu stanu trzeźwości kierowców, przekraczaniu prędkości. Będą prowadzić wzmożone działania w czasie zmian turnusów. Pierwsze takie działania będą miały miejsce już 8,9,10 lutego kolejne w dniu 16 i 23 lutego. Będą to działania prowadzone w ramach akcji „Alkohol i Narkotyki, Bezpieczny Autokar, Prędkość”. Szef bełchatowskiej drogówki podkreślił, że uwadze policjantów nie umknie stan techniczny i wyposażenie pojazdów, trzeźwość kierowców, przewożenie dzieci zarówno w samochodach osobowych jak i autobusach. Apelował, aby rodzice zgłaszali Policji o wyjazdach dzieci na zimowiska, jeżeli chcą aby autokar był wcześniej skontrolowany. Przypomniał, że stały punkt kontroli autokarów znajduje się w Bełchatowie przy ulicy 1 maja. Mówił też o zachowaniu ostrożności na drodze, dostosowaniu prędkości do warunków pogodowych, zwracał uwagę na właściwe przewożenie sprzętu narciarskiego i właściwym zabezpieczaniu boksów dachowych w czasie podróży.

Na koniec spotkania strażacy zaprezentowali pokaz wyławiania osoby spod lodu