Sezon rowerowy rozpoczęty - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon rowerowy rozpoczęty

Wraz z pierwszymi promieniami słońca na naszych drogach pojawiło się więcej jednośladów: rowerów, motorowerów i motocykli. Policjanci apelują o rozwagę aby czerpanie przyjemności z jazdy nie zamieniło się w zdarzenie drogowe. Mundurowi każdego dnia zwracają uwagę na stan jednośladów poruszających się po drogach powiatu rawskiego oraz zachowanie ich kierowców.

W ostatnich latach dzięki nowym przepisom, umożliwiającym kierowanie motocyklem o pojemności 125 cm³ posiadaczom prawa jazdy kategorii B, którzy posiadają te uprawnienia od co najmniej 3 lat, wymarzone dwa kółka stały się bardziej dostępne i stąd zwiększenie ilości jednośladów na drogach. Zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo poprzez jazdę zgodną z przepisami, pamiętajmy o bezpiecznej prędkości, o odpowiednim ubiorze czyli: kask, buty, rękawice, kombinezon a także odblaski, dzięki którym jesteśmy po prostu bardziej widoczni. Bardzo ważny jest stan techniczny naszego sprzętu roweru czy też motocykla. Zwróćmy uwagę na opony, które oprócz odpowiedniej głębokości bieżnika, nie mogą być popękane czy stare. Opona stara, która na pierwszy rzut oka wygląda dobrze traci swoje właściwości na mokrej nawierzchni przez co wydłuża się droga hamowania. Kolejna sprawa to prawidłowe ciśnienie w oponach.

Rozdział V Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku wraz z nowelizacją z października 2012 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia mówi o tym w co powinien być wyposażony rower i motorower. I tak :każdy rower musi być wyposażony w:

co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np lampka przednia na baterie

co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

co najmniej jedno  światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem

co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec

dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Każdy kierujący oprócz nienagannego stanu technicznego swojego jednośladu powinien reprezentować również nienaganny stan trzeźwości. Niestety policjanci z komendy rawskiej zatrzymują do kontroli coraz to większą liczbę rowerzystów po alkoholu. Jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości( zawartość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila) to mandat 500 zł, a w stanie po użyciu alkoholu( zawartość alkoholu od 0,2-0,5 promila) od 300 do 500 zł mandatu.

W powiecie rawskim w 2018 roku doszło do 4 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, gdzie 3 osoby zostały ranne, a 1 poniosła śmierć. Od stycznia do marca 2019 roku w powiecie rawskim było 1 zdarzenie drogowe z udziałem rowerzysty i odnotowano 36 wykroczeń popełnionych przez kierujących jednośladami.

 

  • rowerzysta i policjant