Archiwum 2012

W sierpniu 2012 r. Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi brał udział w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi i Chorągiew Łódzka ZHP.

Podczas I wojny światowej Legiony Polskie prowadziły pod Kostiuchnówką działania opóźniające przeciwko oddziałom rosyjskim. Działania te w dniach 4-6 lipca 1916 roku przeszły do historii Wojska Polskiego, jako "bitwa pod Kostiuchnówką". Dziś jest tam polski Cmentarz Legionowy, którym opiekują się harcerze. Stąd co roku biorą "Ogień Niepodległości", który potem zabierają do Warszawy, aby podczas uroczystości Święta Niepodległości złożyć go na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Przebieg ww. przedsięwzięcia:

- Odwiedziny na Polskiej Górze, nekropolii w Polskim Lasku, w Wołeczku oraz spotkanie z harcerzami na placu apelowym. Wystąpienie prof. Andrzeja Kunerta, sekretarza Rady Pamięci Walk i Męczeństwa. Złożenie wieńców i zapalenie zniczy w miejscach pamięci.

- Udział w przygotowanym przez harcerzy specjalnym Apelu Pamięci, okolicznościowej inscenizacji i wystawie ukazującej efekt służby na Wołyniu i rezultaty odnawiania cmentarzy ukraińskich w Polsce. Prezentacja wydawnictw książkowych, powstałych pod patronatem Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty.

- Obejrzenie nowo otwartego Centrum Polonijnego Kostiuchnówka, którego budynek był niegdyś szkołą, wybudowaną w 1936 roku ze składek żołnierzy Legionów Polskich.

 

 

  • Zdjęcie funkcjonariusza w mundurze stojącego na tle grobów
    Zdjęcie funkcjonariusza w mundurze stojącego na tle grobów
  • Zdjęcie części uczestników uroczystości (mundury policyjne i harcerskie) na polanie leśniej na tle drzew
    Zdjęcie części uczestników uroczystości (mundury policyjne i harcerskie) na polanie leśniej na tle drzew
  • Zdjęcie dużego białego budynku będącego siedzibą Centrum Dialogu Kostiuchnówka
    Zdjęcie dużego białego budynku będącego siedzibą Centrum Dialogu Kostiuchnówka

 

 

 

Powrót na górę strony