Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią (art.16 ust.1 ustawy o broni i amunicji (tekst jednolity - Dz. U. z 2022 r., poz. 2516 z poźn. zmian.).
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią (Dz. U. z 2023 r., poz. 1475) wprowadziło następujące odpłatności za egzamin związane z ubieganiem się o wydanie pozwolenia na broń:
- 18% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na broń albo 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku o przystąpienie do egzaminu poprawkowego;
- 12% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wydanie dopuszczenia do posiadania broni albo 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku o przystąpienie do egzaminu poprawkowego;
- 4% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na broń w celach szkoleniowych dla nauczycieli realizujących w szkołach lub szkołach wyższych zajęcia z przysposobienia obronnego albo w dniu złożenia wniosku o przystąpienie do egzaminu poprawkowego.
W przypadku ubiegania się o wydanie:
- Pozwolenia na broń w kilku celach
- Pozwolenia na broń i dopuszczenia do posiadania broni
w zakresie tych samych rodzajów broni, przeprowadza się jeden egzamin ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania broni oraz umiejętności posługiwania się tą bronią. Stawka odpłatności za egzamin 18% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku albo 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku o przystąpienie do egzaminu poprawkowego.
Pisemny dowód potwierdzenia wniesienia opłat za egzaminy, o których mowa powyżej dostarcza się do organu właściwego w sprawch wydawania pozwoleń na broń, nie póżniej niż na dwa dni przed dniem przystąpienia do egzaminu albo egzaminu poprawkowego.
Nieuiszczenie opłaty za egzamin lub nieprzedstawienie pisemnego dowodu potwierdzenia wniesienia opłaty w terminie, o którym mowa powyżej, skutkuje niedopuszczeniem do egzaminu lub egzaminu poprawkowego i niezdawniem danego egzaminu.
Powyższe opłaty wnosi się rachunek bankowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi nr konta:
08 1010 1371 0062 7522 3100 0000
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią egzamin składa się z dwóch części:
Teoretycznej, obejmującej sprawdzenie:
- znajomości przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji oraz przepisów wydanych na jej podstawie;
- znajomości przepisów Kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z bronią.
Praktycznej, obejmującej sprawdzenie:
- przestrzegania szczegółowych zasad zachowania bezpieczeństwa na strzelnicy;
- zasad działania danej broni oraz bezpiecznego posługiwania się tą bronią;
- umiejętności prawidłowego rozkładania i składania, ładowania i rozładowywania danej broni;
- postępowania z bronią niesprawną w stopniu uniemożliwiającym dalsze jej użytkowanie;
- rozpoznawania i usuwania zacięć broni;
- określenia części broni;
- przeprowadzenie sprawdzianu strzeleckiego z użycia danego rodzaju broni.
Sprawdzianu strzeleckiego nie przeprowadza się w przypadku broni sygnałowej.
Egzamin praktyczny odbywa się z wykorzystaniem następujących jednostek broni:
- PM 98 GLAUBERYT
- GLOCK 17
- Strzelba gładkolufowa MOSSBERG
- Karabinek AKMS
- Karabinek bocznego zapłonu BRNO mod. 1
- Pistolet bocznego zapłonu MARGOLIN
- Karabin SWD
Rodzaj wykorzystywanej do egzaminu broni uzależniony jest od rodzaju pozwolenia na broń, o które ubiega się wnioskodawca.
W przypadku niezdania przez ubiegającego się o wydanie pozwolenia na broń:
- Części teoretycznej egzaminu - zdającego nie dopuszcza się do części praktycznej egzaminu;
- Części praktycznej egzaminu - egzamin poprawkowy obejmuje wyłącznie tą część egzaminu.
Zdającemu egzamin przysługuje:
- Jeden egzamin poprawkowy z części teoretycznej i jeden egzamin poprawkowy z części praktycznej
- Jednorazowa możliwość zmiany terminu egzaminu, egzaminu poprawkowego, usprawiedliwiona ważną przyczyną
Niestawienie się zdającego w wyznaczonym terminie egzaminu lub egzaminu poprawkowego, w innym przypadku niż określony w pkt 2, skutkuje niezdaniem danego egzaminu.
Za egzamin poprawkowy pobiera się dodatkową opłatę, stanowiącą połowę stawki opłaty za egzamin. Opłaty, o których mowa, wnosi się przed przystąpieniem do egzaminu.
Przykładowe pytania egzaminacyjne znajdują się tutaj: