Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Za nami połowa wakacji – kolejna akcja wieluńskiej drogówki „NIECHRONIENI”

Dla dzieci i młodzieży to okres wolny od nauki szkolnej, dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek. W tym czasie policjanci dbają o bezpieczeństwo obywateli w szczególny sposób. 3 sierpnia 2017 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wieluńskiej komendy w ramach wojewódzkiej akcji „Niechronieni” przeprowadzili działania na terenie powiatu wieluńskiego. To właśnie pieszych, rowerzystów, motocyklistów nazywamy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlaczego „niechronionymi” ?

- bo nie chroni ich maska samochodu, nie zabezpieczają ich pasy bezpieczeństwa, nie chronią ich poduszki powietrzne. W chwili wypadku samochód uderza bezpośrednio w ciało pieszego.

Statystycznie co 51 minut dochodzi w Polsce do wypadku z udziałem osób pieszych, co 7 godzin pieszy traci życie w wyniku wypadku drogowego.

Dzięki takim działaniom jak „Niechronieni”, dzięki wielu akcjom profilaktycznym podejmowanym przez wieluńskich policjantów w naszym powiecie w tym roku odnotowaliśmy tylko 13 zdarzeń ( kolizji ) z udziałem pieszych, w których nikt nie doznał poważniejszych obrażeń. Dla porównania 2016 roku na drogach powiatu wieluńskiego zginęło 4 pieszych, a 15 zostało rannych. Jak widać podejmowane działania przynoszą efekty. 3 sierpnia br. w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci z wieluńskiej drogówki skontrolowali 42 kierujących. Na łamiących przepisy nałożyli 33 mandaty karne i skierowali 4 wnioski do sądu. W 7 przypadkach kierowcy w sposób rażący przekroczyli przepisy nie właściwie przejeżdżając i parkując w rejonie przejść dla pieszych. Tego rodzaju działania będą sukcesywnie podejmowane przez wieluńskich policjantów bo nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie.

Ponadto w wakacje możemy zauważyć zdecydowanie więcej autokarów na naszych drogach, które przewożą dzieci i młodzież. By mogły one bezpiecznie dojechać do celu, Policja uruchomiła punkty kontroli funkcjonujące w całej Polsce. W punkcie kontroli autobusów znajdującym się w Wieluniu do tej pory skontrolowano 3 pojazdy. Nie ujawniono nieprawidłowości.

Policjanci prewencji i służby kryminalnej zwracają szczególną uwagę na pozostawiony przez nas dobytek i zapewniają bezpieczeństwo w miejscach wypoczynku wczasowiczów.

Nad osobami wypoczywających nad wodą czuwają cały czas policyjny wodniacy. Kontrolują rejon akwenów oraz przyległego terenu, zwracają szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Wielokrotnie ratowali ludzkie życie i udzielali pomocy osobom, które przeceniły swoje możliwości w pływaniu. Od początku wakacji na terenie naszego województwa utonęła jedna osoba. W zeszłym roku przypadków utonięć było aż 11.

Aby letni wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z poniższych porad:

Odpowiednia oferta wypoczynku

Wybierając obóz, kolonię czy wczasy rodzinne radzimy skorzystać ze sprawdzonych i poleconych biur podróży. Biuro powinno być zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki, posiadać zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych wydane przez wojewodę i gwarancje ubezpieczeniowe. Okazania tych dokumentów możemy żądać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Bezpieczna podróż

Wyjeżdżając na wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu  stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. W przypadku zagranicznych wojaży należy zadbać o wyposażenie wymagane w poszczególnych krajach (apteczki, kamizelki, zapasowe żarówki). Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, pieniądze i dokumenty, zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe. W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary – w takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm. Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu . Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież . Pamiętajmy , aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów . W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej „ podejrzanej „ sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

Zabezpieczenie mieszkania

Nie opowiadamy wszystkim wkoło, że planujemy dłuższy wyjazd. Na portalach społecznościowych czy automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiamy wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy”. Klucze do mieszkania przekazujemy krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi i prosimy by zbierał ulotki reklamowe spod drzwi, wieczorem zapalił światło i otworzył okno. Nigdy nie zostawiamy kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę deponujemy w sejfie lub oddajemy na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamykamy zawory wodne i gazowe, aby uniknąć ewentualnej awarii.

Wakacje w miejscu zamieszkania

Bardzo często zdarza się, że dzieci spędzają wakacje w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących w tym czasie rodziców. W takiej sytuacji pouczamy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy „uczulić” dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi ani oddalać się w ich towarzystwie. Tłumaczymy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc (bunkry, glinianki, dzikie kąpieliska), mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa  może zakończyć się utratą zdrowia lub życia.

Rodzice nastolatków, które wybierają się na wypoczynek z rówieśnikami, powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się ich pociecha. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.

Wypoczynek nad wodą

Aby kąpać się bezpiecznie, korzystajmy jedynie z miejsc do tego przeznaczonych. Są nimi z całą pewnością baseny miejskie, ze ściśle określonymi głębokościami wody, zabezpieczane przez wykwalifikowanych ratowników. Za bezpieczne mogą być także uważane stawy, jeziora, zalewy i rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli, gdzie opiekę nad pływającymi sprawują ratownicy WOPR-u. Największą liczbę kontuzji zakończonych trwałymi urazami głowy i kręgosłupa a nawet utonięciem spotykamy w przypadku skoków do płytkiej wody. W czasie zabaw w wodzie absolutnie niedopuszczalne jest podtapianie, przytrzymywanie głowy kolegi pod wodą, popychanie, wrzucanie do wody tych, którzy nie mają ochoty na kąpiel, czy namawianie i prowokowanie słabiej pływających do wypraw na głęboką wodę. Do wody wchodzimy najwcześniej po 30 minutach od zjedzenia posiłku. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego należy stopniowo obniżać temperaturę ciała i zbliżać ją do temperatury wody. Przypominamy również o obowiązku zakładania kapoków w czasie pływania kajakami, łódkami i rowerami wodnymi.