Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To dzień, w którym zwracamy uwagę społeczeństwa na problem zaginięć dzieci i młodzieży. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki.

 

Z danych Komendy Wojewódzkiej  Policji wynika, że w 2015 roku zgłoszono 496 zaginięć dzieci i nastolatków, natomiast 488 odnaleziono. W ubiegłym roku zgłoszono łódzkiej policji zaginięcie 21 dzieci w przedziale wiekowym do lat 6, a odnaleziono 21. W wieku 7-13 lat zgłoszono 60 osób zaginionych natomiast odnaleziono 60 Najwięcej – 415 – dotyczyło zaginięć młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat. W tym przedziale wiekowym odnaleziono 407 osób. Jak podkreślają policjanci, znaczna część zaginięć w ostatnim przedziale wiekowym, to ucieczki.

Myśl o nich pojawia się wtedy, kiedy nastolatek ma poczucie, że jego potrzeby są lekceważone, czuje się niezrozumiany, opuszczony. Impulsem do podjęcia decyzji mogą stać się słabe oceny w szkole, miłosny zawód, skumulowanie poczucia osamotnienia czy bezsilności wobec własnych problemów. Ucieczka to także wołanie o pomoc, chęć zwrócenia na siebie uwagi lub możliwość poznania nowych ludzi.

Rodzicu, dbaj o swoje dziecko! 

Młodsze dzieci są ciekawe świata i nie są w stanie ocenić grożącego im niebezpieczeństwa. Przyczyną większości zaginięć małych dzieci jest brak należytej opieki. Zdarza się, że dzieci padają ofiarą przestępstwa. Wiele z zaginięć w tym przedziale wiekowym to także tzw. porwania rodzicielskie.

Przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas. Najmłodsi są narażeni na większe zagrożenia. Zagubienie w lesie, wpadnięcie do rzeki lub wyziębienie – mogą mieć dramatyczne skutki. By ich uniknąć, należy pamiętać, aby nie zostawiać dzieci do lat 10 samych w domu czy bez opieki na podwórku. Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko oraz adres. Warto nauczyć również swoją pociechę zasad zachowania się wobec obcych osób. I najważniejsze: pamiętajmy, że to rodzice mają dbać o bezpieczeństwo swoich dzieci, dlatego to oni są zobowiązani do pilnowania dziecka, a nie dziecko pilnowania się rodzica.

Starsze dzieci potrafią już zadbać o swoje zdrowie i życie. Nie oznacza to jednak, że można pozostawić je samych sobie. Nastolatkowie szczególnie mocno potrzebują zainteresowania swoich rodziców. Nie można ignorować ich problemów, choć dorosłemu mogą wydawać się nie aż tak poważne, jak przestawia to nastolatek. Warto poświęcić im uwagę, rozmawiać, wiedzieć, z kim się przyjaźnią i jak spędzają wolny czas.

Child Alert

Ponadto Polska od listopada 2013 roku włączyła się do ogólnoświatowego programu Child Alert. To system natychmiastowego informowania społeczeństwa o zaginięciu dziecka, gdy okoliczności wskazują, że jego zdrowie lub życie może być zagrożone. Tak było w przypadku zaginięcia w połowie kwietnia 10-letniej dziewczynki z Wołczkowa. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych opracowało komunikat, który został rozpowszechniony w mediach oraz rozpoczęło koordynację działań poszukiwawczych. Po kilkunastu godzinach udało się odnaleźć dziewczynkę oraz zatrzymać sprawcę porwania.

 

 

Powrót na górę strony