Na obozie fajnie jest.. Z zuchami i harcerzami o bezpiecznym wypoczynku
Policjanci z opoczyńskiej komendy spotkali się z uczestnikami obozu harcerskiego w Zarzęcinie, harcerzami ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego ,, Zawisza'' -Hufiec Radom oraz grupą ZHP Skauci Europy- Hufiec Lublin obozującymi w Drzewicy.
Na terenie powiatu opoczyńskiego w okresie wakacji stacjonować będzie 14 obozów harcerskich. Jak co roku policjanci docierają do wszystkich obozowiczów wypoczywających naszym terenie.
Najwięcej obozów zostało zgłoszonych w lesie na terenie miejscowości Zarzęcin nad Zalewem Sulejowskim.
Mundurowi z wypoczywającą młodzieżą rozmawiają o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Przede wszystkim zwracają uwagę za na zagrożenia jakie może nieść za sobą dynamiczna zmiana pogody.
Informują jak należy bezwzględnie się w takiej sytuacji zachować. Po pierwsze należy na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe. Jeżeli widzimy, nadchodząca zmianę pogody jak najszybciej powinniśmy zebrać wszystkich uczestników w bezpieczne miejsce, unikajmy przebywania na wzniesieniach ( pamiętajmy, że wyładowanie atmosferyczne „szuka” najbliższej drogi do ziemi, zatem warto podczas burzy zejść w niższe partie lasu, o ile to możliwe schronić się w namiocie lub innym pomieszczeniu obozowiska- (jeśli nie mamy w pobliżu schronienia, zaleca się w takij sytuacji poszukać w miarę bezpiecznego miejsca, jak najniżej usytuowanego, wśród niższych drzew i „zwinąć się w kulkę". Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami. Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża nas na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr
Żadne dziecko nie powinno samo, bez zgody opiekuna w takiej sytuacji opuszczać miejsca zbiórki. Poza tym policjanci zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas kąpieli wodnych. Przypomnieli zuchom i harcerzom zasady odpowiedzialnego zachowania podczas korzystania z tej rodzaju formy relaksu. Ważne jest tez to, aby pamiętać o zasadach korzystania ze sprzętu wodnego ( łódki, kajaki, rowerki wodne itp.) Jeśli wypływamy np.: łódką w głąb zalewu. jeziora zawsze bezwzględnie zakładajmy na siebie kapoki. Prawidłowe założenie kapoku jest zabezpieczeniem turysty na wypadek wywrócenia łódki.
Policjanci wspominali także o prawidłowym, bezpiecznym obchodzeniu się z ogniem, przekazali także informacje dotyczące zachowania na wypadek zaginięcia uczestnika obozu.
asp.szt. Barbara Stępień