Zima to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych. Jak im pomóc? - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Zima to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych. Jak im pomóc?

Jak pomóc bezdomnym, szczególnie w okresie zimowym? O tym między innymi rozmawiano podczas spotkania, w którym uczestniczyli policjanci oraz przedstawiciele instytucji wspierające osoby bezdomne.

Dzisiaj, 8 listopada, w tutejszej komendzie dbyło się spotkanie poświęcone pomocy osobom bezdomnym, szczególnie w okresie zimowym. Uczestniczyli w nim policjnci na czele z zastępcą komendanta powiatowego nadkom. Mariuszem Siejką, starszy inspektor Piotr Jóźwiak ze Straży Miejskiej, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Klaudiusz Majtka oraz z ramienia Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach Magdalena Kraska. Policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy socjalni systematycznie w ciągu całego roku prowadzą monitoring i patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, proponując tym osobom różne formy wsparcia. W okresie zimowym służby intensyfikują swoje działania, aby jeszcze skuteczniej docierać z informacją na temat możliwości pomocy oraz zachęcać takie osoby do skorzystania ze schronienia.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, wszystkie osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji mogą liczyć na wsparcie, zarówno w formie schronienia, posiłku oraz zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych. – Mam nadzieję, że nasza współpraca, dobre rozpoznanie miejsc, gdzie przebywają bezdomni, a także codzienna pomoc takim osobom szczególnie w okresie zimowym, uratuje niejednemu życie – mówił nadkom. Mariusz Siejka.

Policjanci apelują do mieszkańców o szczególną wrażliwość na osoby bezdomne, ale także osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Zajrzyjmy czasem do sąsiada i sprawdźmy czy nie potrzebuje pomocy. Czy np. osoba starsza, która mieszka samotnie ma zapewnione odpowiednie warunki, czy ma ciepło w mieszkaniu, zapewniony posiłek czy nie potrzebuje dodatkowej pomocy. Wszelkie niepokojące sygnały można kierować do służb miejskich: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pabianicach, Policji lub Straży Miejskiej. Można również zadzwonić na numer alarmowy 112.

 

  • spotkanie poświęcone pomocy osobom bezdomnym