Narkotyki i dopalacze tematem spotkania z młodzieżą - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Narkotyki i dopalacze tematem spotkania z młodzieżą

Przyczyny sięgania przez młodzież po różne środki psychoaktywne, analiza hipotetycznych sytuacji związanych z uzależnieniem, autodestrukcyjne zachowania dzieci i młodzieży – to tematy cyklu szkoleń skierowanych do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu miasta.

27 listopada 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury, w ramach programu ,, Bezpieczne Miasto 2019" przedstawiciele Policji i Urzędu Miasta spotkali się z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych na prelekcji poświęconej współczesnym uzależnieniom. Przedmiotowe szkolenia przeprowadził psycholog z Fundacji Zdrowia Psychicznego i Somatycznego Vis Salutis z siedzibą w Łodzi. W spotkaniu wzięli też udział dzielnicowi i profilaktycy z piotrkowskiej komendy. Młodzi ludzie usłyszeli o mechanizmach i czynnikach doprowadzających do uzależnienia. Mówiono o sposobie oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy i skutkach zdrowotnych wynikających z odurzania się oraz o pierwszych symptomach uzależniania i przebiegu procesu od inicjacji do fazy przymusu zażywania. Dużą część prelekcji poświęcono dopalaczom, które ze względu na nieznany skład chemiczny , poddawany ciągłym modyfikacjom, stanowi bardzo poważne zagrożenie. Nigdy nie wiadomo jak dany organizm zareaguje na taką substancję. Uczniowie mogli też dowiedzieć się jakie są rodzaje substancji odurzających z uwzględnieniem podziału na te pochodzenia naturalnego i powstałe w wyniku syntezy chemicznej.

Prowadzący w swoich wystąpieniach zawarli też apel skierowany do rodziców i opiekunów o zwrócenie uwagi na powody dla których podopieczni sięgają po substancje psychoaktywne. W jaki sposób rozwijać umiejętność dokonywania wyboru z korzyścią dla zdrowia, jakich i gdzie szukać form wsparcia, mówili prelegenci. Od dorosłych zależy, czy przekażą swoim podopiecznym właściwe wartości by powody, dla których sięgają po używki mogły być zastąpione w inny sposób.

 

W szkoleniach wzięło udział 753 uczniów z opiekunami. Organizatorami całego przedsięwzięcia była Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim oraz Urząd Miasta.

  • dzielnicowi podczas spotkania z młodzieżą
  • pogadanka z młodzieżą na temat współczesnych uzależnień