Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo seniorów – ostrzegamy przed złodziejami i oszustami !

Zduńskowolscy policjanci kontynuują działania profilaktyczne, podczas których ostrzegają seniorów przed podstępnym działaniem oszustów i złodziei. Od dziś informacje o niebezpieczeństwach czyhających na osoby starsze i samotnie mieszkające znajdziemy także na przystankach i w autobusach MPK w Zduńskiej Woli.

Ważnym elementem zapobiegania przestępstwom i oszustwom kierowanym wobec seniorów jest ciągle podnoszenie świadomości o istniejących zagrożeniach. Dlatego zduńskowolscy policjanci podejmują szereg inicjatyw informacyjnych i edukacyjnych mających na celu uchronienie seniorów przed utratą oszczędności. Ulotki i plakaty z ostrzeżeniami trafiają do urzędów, kościołów, przychodni lekarskich, banków, miejsc prowadzenia i organizacji działalności kulturalnej, a także pojawiły się na przystankach i w autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli. Stosowne apele kierowane są także za pośrednictwem lokalnych mediów. Natomiast dzielnicowi spotykają się mieszkańcami, radnymi i sołtysami przekazując informacje o zagrożeniach, które jak się okazuje, w dalszym ciągu pozostają realnymi.

Przypominamy:

Aby czuć się bezpiecznie we własnym domu nie należy do niego wpuszczać nieznajomych. Kiedy ktoś nieznany puka do naszych drzwi zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. W takiej sytuacji najlepiej umówić się na inny termin, kiedy w mieszkaniu będzie znajdował się ktoś bliski lub znajomy. Osoba o uczciwych zamiarach nie obrazi się. Jeżeli nieznajomy staje się natarczywy, jak najszybciej zadzwońmy na numer alarmowy 112.

Pamiętajmy też, że telefoniczna wiadomość o tragicznym zdarzeniu z udziałem bliskiej osoby w każdym wywoła silne emocje. Nie pomagają one racjonalnie ocenić sytuacji. Telefoniczni oszuści wykorzystują to, a dodatkowo wytwarzają presję czasu.

  • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

  • Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny . Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

  • Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

  • Plakat informacyjny dla seniorów przywieszony na oknie autobusu komunikacji miejskiej
  • Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zduńskiej Woli wraz z prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji udzielają informacji dziennikarzom.
  • Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zduńskiej Woli wraz z prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji udzielają informacji dziennikarzom.