Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

100 urodziny Marii Czernek łodzianki, wdowy katyńskiej, członkini Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi

17 czerwca, 100 lat temu urodziła się dostojna Jubilatka, łodzianka, wdowa po Janie Borkowskim, funkcjonariuszu Policji Państwowej, zamordowanym w Kalininie w 1940 roku, członkini Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi. Z życzeniami, tortem oraz upominkami udali się do dostojnej jubilatki Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi Jarosław Olbrychowski, Wiceprezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi Józef Kuczka oraz członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Andrzej Rudnicki.

Pani Maria Czernek urodziła się 17 czerwca 1920 r. w Łodzi. 7 maja 1939 wyszła za Jana Borkowskiego, funkcjonariusza Policji Państwowej. Niestety po zaledwie kilku miesiącach wybuchła II Wojna Światowa, a mąż pani Marii wraz z innymi policjantami z garnizonu łódzkiego został wysłany na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. Po 17 września 1939 r. trafił do niewoli sowieckiej, a następnie do Obozu Specjalnego NKWD. Został zamordowany w siedzibie Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie (obecnie Twerze) w kwietniu 1940 r. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Po wyzwoleniu Łodzi 19 stycznia 1945 r. pani Maria rozpoczęła poszukiwania męża za pomocą Czerwonego Krzyża. W 1946 r. otrzymała od władz zaświadczenie uznające pana Jana za zaginionego - prawdę o jego losie poznała jednak dopiero po przyznaniu się ZSRR do Zbrodni Katyńskiej w 1990 roku.

Pani Maria jest niezwykle aktywną osobą. Należy do stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, współpracuje z Rodziną Katyńską, Związkiem Sybiraków oraz stowarzyszeniami niepodległościowymi. Wdowa po funkcjonariuszu Policji Państwowej brała udział w pielgrzymkach na Polskie Cmentarze Wojenne w Bykowni, Charkowie, Katyniu oraz Miednoje. Jest zaangażowana w tworzenie miejsc pamięci o policjantach II RP na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego – to dzięki niej powstała w Łodzi pierwsza w Polsce Aleja Dębów Pamięci Policjantów II RP ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Życzeń 200 i więcej lat .... nie było końca

Jarosław Olbrychowski
Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi

  • Jubilatka i trzej goście stoją i trzymają balony z liczbą 100.
  • Goście składają jubilatce życzenia.
  • Pamiątkowa fotografia gości i jubilatki w jej mieszkaniu.
Powrót na górę strony