AKTUALNOŚCI

Stop Smog - narzędzia ochrony powietrza

27 listopada 2019 r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi odbyło się seminarium pt. „Narzędzia ochrony powietrza w województwie łódzkim” zorganizowane przez Urząd Marszałkowski. Obradom, w których wzięli udział przedstawiciele samorządów i instytucji samorządowych z całego regionu przewodniczył Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego.

Celem seminarium było przybliżenie wiedzy nt. obowiązujących programów ochrony powietrza, obowiązków wynikających z tych programów, wdrażania działań naprawczych w zakresie ochrony powietrza oraz możliwości finansowania tych działań. Omawiane były również przepisy tzw. „uchwały antysmogowej” oraz główne założenia i stan realizacji programów: „Stop Smog” i „Projekt Zone”.
- "Temat ochrony powietrza to wyzwanie naszych czasów. Jest on niezwykle ważny dla społeczności naszego województwa, dla wszystkich samorządów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zdrowie obywateli. Jest on również ważny dla obecnego rządu i dlatego mamy na seminarium przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju. Przy tej okazji bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy realizują programy ochrony powietrza w regionie łódzkim i wszystkie projekty ekologiczne, ukierunkowane na ochronę przyrody i ochronę zdrowia mieszkańców. Dziękuję za liczny udział w akcji sadzenia 100 tys. drzew na Stulecie Województwa Łódzkiego. Wzięło w niej udział wiele szkół w całym regionie. Drzewa rosną i mają się dobrze. Na dzień dzisiejszy wspólnie zasadziliśmy 104 tys. drzew" – powiedział podczas otwarcia seminarium Andrzej Górczyński.

W ramach seminarium poruszono również zagadnienia dotyczące przestrzegania przepisów porządkowych w zakresie ochrony środowiska, doświadczeń i dobrych praktyk z tym związanych. Komendę Wojewódzka Policji w Łodzi reprezentowały asp. Anna Kornacka i sierż. szt. Ewelina Mazur z Wydziału Prewencji KWP w Łodzi, które na przykładzie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przedstawiły możliwości wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych w diagnozowaniu zagrożeń środowiska, których rezutlatem są m. in. rewitalizacje terenów zielonych oraz budowanie bezpiecznych przestrzeni. Zwróciły uwagę na podejmowane na terenie województwa łódzkiego inicjatywy i działania prewencyjne mające na celu poszerzanie wiedzy w zakresie dbania o środowisko. Wskazały jednocześnie na współpracę w zakresie prowadzenia działań na rzecz bezpieczeństwa ekologicznego wraz z ustawowymi organami ochrony środowiska, a także na istotną w tym zakresie rolę dzielnicowych, jako policjantów pierwszego kontaktu.

Seminarium było niezwykłą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń w tej tematyce.

 

źródło: https://www.lodzkie.pl/

  • wystąpienie przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego
  • wystąpienie przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego
  • wystąpienie przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego
  • prezentacja
  • uczestnicy seminarium
  • prelegenci
  • reprezentacja KWP w Łodzi podczas seminarium
  • reprezentacja KWP w Łodzi podczas seminarium
Powrót na górę strony