Profilaktyka
Rozmiar czcionki
-
Przed nami długi weekend majowy. Prognoza ładnej pogody i kilku wolnych dni napawa optymizmem, a wielu z nas zaplanowało w tym czasie podróż do miejscowości wypoczynkowych. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniemy aktywny i atrakcyjny wypoczynek poza domem.
Dodano: 29.04.2024 -
Początek roku szkolnego to doskonała okazja, by porozmawiać o bezpieczeństwie. Od września przed szkołami ruch nadzorować będą policjanci, przypominając o podstawowych zasadach poruszania się po drogach, zajęcia z funkcjonariuszami w szkołach będą w głównej mierze dotyczyły bezpieczeństwa w miejscach publicznych i w miejscu zamieszkania. Bądźmy czujni, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie i stosujmy się do obowiązujących przepisów prawa.
Dodano: 31.08.2022 -
Czas wakacji to dla dzieci okres większej swobody, wolności, poczucia nieskrępowania obowiązkami szkolnymi i niestety często czas wolny od nadzoru dorosłych i często od odpowiedzialności. A dla dorosłych? Dla tych, którzy są rodzicami czy opiekunami, powinien to być czas zwiększonej koncentracji na dziecku – jego zainteresowaniach, sposobie spędzania wolnego czasu. Czas obserwacji zachowań naszych pociech, budowania z dzieckiem bliższej relacji nie wtłoczonej w sztywny grafik obowiązków, zajęć szkolnych i poza szkolnych. Ale też czas na naukę samodzielności dla dzieci i lekcja odpowiedzialności dla rodziców. Bo czy wiesz gdzie jest i co robi teraz Twoje dziecko? Z kim teraz przebywa?
Dodano: 28.07.2022 -
Bezpieczeństwo w podróży, to nasza wspólna sprawa, zarówno w transporcie publicznym, jak również w ramach usług transportowych świadczonych przez przewoźników prywatnych. Okazuje się, że nasze oczekiwania nie zawsze są respektowane przez kierowców. W pierwszej połowie 2022 r. duże zainteresowanie społeczne wywołały informacje medialne o przestępstwach przeciwko wolności seksualnej popełnianych na pasażerkach przez kierowców taksówek „na aplikację".
Dodano: 20.06.2022 -
Mając na uwadze rozpoczynający się sezon wakacyjno-urlopowy, a co za tym idzie zwiększoną ilość ludzi przemieszczających się środkami zbiorowego transportu lokalnego (komunikacja miejska, autobusy PKS oraz koleje państwowe), ważnym jest aby w tym szczególnym czasie prowadzić działania profilaktyczne mające na celu zwrócenie szczególnej uwagi pasażerów na zachowanie innych współpodróżujących oraz reagowanie na zachowania niezgodne z prawem i zasadami obowiązującymi w miejscach publicznych. Realizacja działań na rzecz bezpieczeństwa w komunikacji objęta została patronatem honorowym przez Wojewodę Łódzkiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.
Dodano: 30.06.2021 -
Rodzice powinni zadbać o to, aby już od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci dystansu do osób nieznajomych. Dziecko musi wiedzieć, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi oraz przyjmować prezentów i słodyczy. Dzieci powinny wiedzieć, że nie mogą odpowiadać na zaczepki ze strony nieznajomych i pod żadnym pozorem nie powinny z tymi osobami wsiadać do samochodu, ani oddalać się w ustronne miejsca.
Dodano: 17.05.2021 -
Utrzymujący się śnieg, zimowa aura i ujemne temperatury zachęcają do zabawy na świeżym powietrzu. Tegoroczne ferie zimowe pozbawione były możliwości korzystania z lodowisk i stoków narciarskich. Dzieci i młodzież zatem wykorzystuje inne atrakcje. Szukając ślizgawek, często w tym okresie wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Lekkomyślność dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez nadzoru może doprowadzić do nieszczęścia.
Dodano: 25.01.2021 -
Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Dodano: 12.01.2021 -
Trwająca w Polsce i na świecie epidemia koronawirusa zdezorganizowała wielu z nas życie zawodowe, rodzinne i towarzyskie. Dzieci siedzą w domach, uczą się zdalnie, a rodzice próbują pogodzić pracę z opieką nad nimi. Wydaje się być jak najbardziej zrozumiałe, że rodzice chcieliby zapewnić swoim pociechom nieco atrakcji, szczególnie podczas przerwy zimowej. Z racji panujących ograniczeń (m.in. zamknięte kina, teatry), mają niełatwe zadanie. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju obostrzenia związane z epidemią mają za zadanie zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo.
Dodano: 05.01.2021 -
Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie Tegoroczne ferie zimowe będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich uczniowie spędzą ten czas głównie w domach. W szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii. Będą one dotyczyły uczniów klas I-IV szkoły podstawowej. Aby jednak ten czas przebiegł szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Dodano: 05.01.2021