AKTUALNOŚCI

Uwaga!!! oszustwa na koronawirusa

Oszustwa „Na koronawirusa” – jak nie stać się ofiarą

Pojawiające się w mediach i Internecie informacje dotyczące rosnącej liczby zachorowań na  koronawirusa, to niestety również okazja wykorzystywana przez oszustów.

Niepokojącym zjawiskiem jest wyłudzanie pieniędzy, bądź danych osobowych przez przestępców działających w Internecie. Nieuczciwi sprzedawcy podszywają się pod instytucje i organizacje zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa i proponują alternatywne metody leczenia oraz „szczepionki”, których tak naprawdę nie ma. Oferują również sprzedaż maseczek ochronnych, których ceny są bardzo wygórowane. Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupów przez Internet.

Warto powstrzymać się przed otwieraniem wiadomości, załączników oraz linków z treściami na temat wykrywania i leczenia koronawirusa. Takie informacje należy sprawdzać na oficjalnych stronach.

Innym sposobem działania sprawców jest wchodzenie do mieszkań pod pretekstem sprzedaży środków dezynfekujących, zebrania informacji o osobach, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub powróciły z zagranicy. Oszuści wpuszczeni do domu wykorzystują sytuację i okradają mieszkanie.

JAK UCHORNIĆ SIĘ PRZED OSZUSTWEM?

 • NIE WPUSZCZAJ DO MIESZKANIA OSÓB OFERUJACYCH SPRZEDAŻ MASECZEK
  lub ŚRODKÓW DEZYNFEKUJĄCYCH
  – zakupu dokonuj w aptece lub w sprawdzonym sklepie internetowym.
 • NIE KUPUJ OD OSÓB POSTRONNYCH LEKARSTW ani INNYCH ŚRODKÓW FARMACEUTYCZNYCH – zachowaj szczególną ostrożność.
 • PAMIĘTAJ, ŻE W PRZYPADKU ZAISTNIENIA POTRZEBY PRZYJEDZIE DO CIEBIE UMUNUDROWANY POLICJANT.
 • BĄDŹ ROZSĄDNY W INTERNECIE – sprawdzaj sklepy, które oferują do zakupu środki ochrony osobistej (maseczki, środki dezynfekujące).

Jak się chronić przed koronawirusem?

 • Warto pamiętać, że podstawowym działaniem jest zachowanie zdrowego rozsądku.
 • Stosuj podstawowe zasady ochrony- pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem. Podczas kaszlu bądź kichania zakrywać usta i nos chusteczką. Należy zachowywać bezpieczną odległość od osoby, która kaszle lub kicha.
 • Unikaj dużych skupisk ludzi.
 • Jeżeli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy – gorączka, kaszel, duszności lub miałeś kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie – bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno – epidemiologiczną i postępuj zgodnie z zaleceniami.
Powrót na górę strony