AKTUALNOŚCI

Uważaj na oszustów wykorzystujących sytuację epidemiczną w Polsce

Na terenie całego kraju obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Wiele sklepów, pozostaje zamkniętych a godziny otwarcia niektórych uległy skróceniu, przez co często sięgamy po zakupy za pośrednictwem Internetu. Niestety przestępcy postanowili wykorzystać zaistniałą sytuację i podszywają się nie tylko pod serwisy aukcyjne i sklepy internetowe, ale również pod instytucje zaufania publicznego, takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne. Wzrasta liczba ataków, wyłudzeń i akcji phishingowych w Internecie.

Przestępcy próbują różnymi sposobami wpłynąć na społeczeństwo, używają podstępu i form manipulacji, aby wyłudzić pieniądze lub ważne dla nas dane.

            Poniżej przedstawiamy sposoby jakimi posługują się przestępcy:

  • W przesyłanych wiadomościach podają linki prowadzące do stron, których zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów dających możliwość zatwierdzenia przelewów oraz załączają pliki o różnych rozszerzeniach, które w istocie są groźnym oprogramowaniem wyłudzającym dane z naszego komputera. Ujawniając swoją tożsamość przestępcom możemy doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w naszym imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

PAMIĘTAJ! Nie używaj podejrzanych linków i nie otwieraj załączników przesyłanych we wiadomościach z nieznanych Ci źródeł. Używaj systematycznie aktualizowanego oprogramowania antywirusowego i skanuj nim swoje urządzenie. Metody te stosuj zarówno na komputerze stacjonarnym, jak również laptopie, tablecie lub smartfonie.

  • Oszuści stosują także działania nakłaniające klientów banków do dokonywania transakcji, które mają rzekomo uchronić ich przed przejęciem przez NBP środków finansowych zdeponowanych w bankach. Jest to oczywiście oszustwo i takie wiadomości należy zignorować. Przestępcy często podszywają się pod strony prawdziwych banków w celu wyłudzenia danych do konta.

PAMIĘTAJ! W żadnym wypadku nie wolno logować się poprzez linki wysyłane z niepotwierdzonych źródeł. Nie daj się nabrać na wiadomości informujące o specustawie i konieczności przekazania Twoich środków do rezerw NBP. Logując się na stronę swojego banku zawsze sprawdzaj dla kogo został wystawiony certyfikat bezpieczeństwa zdalnego komputera i czy jest ważny (klikając na ikonkę „kłódki” na pasku adresowym swojego banku).

  • Wiadomości o szczepieniach przeciwko koronawirusowi COVID-19, to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy. Należy powstrzymać się przed otwieraniem wiadomości, załączników oraz linków z treściami na temat wykrywania i leczenia koronawirusa, jak również potrzebą zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi COVID-19.

PAMIĘTAJ! Obecnie nie ma w sprzedaży szczepionki przeciwko koronawirusowi COVID-19. Naukowcy poddali testom opracowany przez siebie preparat biologiczny, którego działanie na układ odpornościowy człowieka nie jest jeszcze na chwilę obecną znany. Jeżeli taka szczepionka zostanie pomyślnie wyprodukowana, to informacja o niej zostanie zamieszczona w mediach na całym świecie, a jej dystrybucja odbywać się będzie przez oficjalne sieci służby zdrowia oraz apteki.

  • Oszuści próbują wzbogacić się także na inne sposoby, m. in. rozsyłając wiadomości dotyczącej wsparcia żywieniowego w związku z epidemią koronowirusa. Prosimy, aby nie logować się na strony podawane w SMS-ach, jak również nie dokonywać płatności za oferowane w nich usługi.

Ponadto oszuści oferują „cudowne talizmany na koronawirusa”, a swoje działania prowadzą dwutorowo. Z jednej strony działają w kontakcie bezpośrednim, z drugiej natomiast w internecie. Pojawia się mnóstwo aukcji, gdzie oferuje się tego typu produkty. Ale również są to tzw. domokrążcy, którzy pukają od drzwi do drzwi, licząc przede wszystkim na ufność osób starszych, ale też tych osób, które na przykład przebywają teraz w kwarantannie. Pośród fałszywych ofert talizmanów pojawiają się między innymi amulety, zioła czy herbatki na koronawirusa.

PAMIĘTAJ! Nie daj się oszukać. Nigdy nie wpuszczaj do swojego domu osób oferujących do sprzedaży jakiekolwiek przedmioty.

  • Na klatkach schodowych zaczęły pojawiać się informacje, w których oferowana jest pomoc sąsiedzka. Sama akcja jest bardzo szlachetna i jest wsparciem przede wszystkim dla osób starszych, które obawiają się koronawirusa, wolą zostać w domu, a potrzebują pomocy, ale pod warunkiem, że znamy osobę, która oferuje nam tę pomoc. Sam numer telefonu, bądź mieszkania wskazany w ogłoszeniu może uśpić naszą czujność.

Innym sposobem działania sprawców jest wchodzenie do mieszkań pod pretekstem sprzedaży środków dezynfekujących, zebrania informacji o osobach, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub powróciły z zagranicy. Oszuści wpuszczeni do domu wykorzystują sytuację i okradają mieszkanie.

PAMIĘTAJ! Nie wpuszczaj do mieszkania obcych Ci osób. Nie podawaj nikomu obcemu także również przez telefon czy Internet swoich danych, adresu zamieszkania, banku gdzie masz zdeponowane oszczędności oraz ich wielkości i numeru konta. Żadna instytucja w ten sposób nie weryfikuje danych swoich klientów!

  • Przestępcy wykorzystując sytuację epidemiczną w Polsce dokonują również oszustw z wykorzystaniem telefonu pod tzw. "legendą"

Dzwonią do swoich ofiar kontaktując się najczęściej z osobami starszymi, udając przez telefon krewnego (np. wnuka), który obecnie przebywa w szpitalu będąc leczonym z powodu zakażenia COVID-19. W niektórych przypadkach ofiary otrzymują drugie wezwanie od rzekomego „lekarza” lub „dyrektora szpitala” w celu potwierdzenia leczenia. Następnie ofiary informowane są o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia poprzez zdeponowanie pieniędzy lub przekazanie gotówki lub innych kosztowności „przedstawicielom szpitala”, którzy pojawią się pod adresem ofiary.

Ofiary otrzymują również telefony od przestępców podszywających się pod urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie swoich danych osobowych w celu przeprowadzenia tzw. „śledzenia kontaktów”, co jest procesem identyfikacji i monitorowania osób, które miały bliski kontakt z zarażonymi osobami po wybuchu epidemii. Oszuści zwykle proszą ofiary o te same dane, które podlegają weryfikacji podczas dokonywania operacji bankowych.

PAMIĘTAJ! Nigdy pod żadnym pozorem nie przekazuj swoich oszczędności, kosztowności i wartościowych przedmiotów osobom obcym, podającym się za krewnego, policjantów czy urzędników, albo pracowników szpitala. W TEN SPOSÓB NIE DZIAŁAJĄ TE INSTYTUCJE. Podmioty prywatne świadczące usługi medyczne również nie wysyłają swoich przedstawicieli po zapłatę do domów krewnych swoich klientów. Nie daj się zastraszyć oszustom, a o każdym takim przypadku poinformuj telefonicznie Policję dzwoniąc na numer 112.

Jedynymi źródłami prawdziwych i rzetelnych informacji są komunikaty przekazywane przez służby, zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. Komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz państwa w mediach masowych.

Zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek !

Powrót na górę strony