AKTUALNOŚCI

POLSKI BON TURYSTYCZNY - NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

Polski Bon Turystyczny to forma wsparcia finansowego polskich rodzin z dziećmi, a także krajowej branży turystycznej. Został wprowadzony przez polski rząd w związku z trudną sytuacją tego sektora wywołaną epidemią COVID-19. Od 1 sierpnia br. bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice tych dzieci, które nie ukończyły 18 r.ż. Po zalogowaniu na platformie, należy uzupełnić dane dziecka i aktywować bon. Po otrzymaniu kodu można dokonywać płatności na rzecz podmiotów turystycznych.

ALE UWAGA!!

Przestępcy stosują coraz nowsze sposoby na łatwy zarobek bądź kradzież danych osobowych. Oszustwa na „bon turystyczny”, to kolejna forma próby wyłudzenia pieniędzy.

Od 1 sierpnia 2020 r.  za pomocą bonu, aktywowanego wyłącznie na platformie PUE ZUS, osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę, środki płatnicze ani inne środki wymiany.

Na celowniku przestępców pojawili się obecnie rodzice i opiekunowie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat.

Proponują:

1. odkupienie bonu (przed jego aktywacją) za ustaloną rekompensatę.

Jednak pamiętać należy, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon osoby uprawnionej dopiero w momencie regulowania należności.

Dlatego Chrońmy swoją tożsamość – nie należy udostępniać osobom trzecim swojego loginu i hasła do PUE ZUS – dzięki tej platformie zalogowany użytkownik ma dostęp do Twoich danych - np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach.

2. sprzedaż bonu (po jego aktywacji) po niżej cenie – np. "sprzedam bon turystyczny warty 500 zł za 400 zł"

Przestrzegamy, żeby nie kupować bonów na rynku wtórnym - wiąże się to z również z niebezpieczeństwem, że może on być już wykorzystany.

Zgodnie z Ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane, a zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem.

Należy być wyjątkowo czujnym na takie procedery i uważać na oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić w ten sposób pieniądze albo dane osobowe.

Bon turystyczny w kwocie 500 zł przysługuje na każde dziecko, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami jest to 1000 zł. Bonu nie trzeba realizować jednorazowo, można nim płacić do wyczerpania środków. Ważny jest do 31 marca 2022 roku.

Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl –  na który można wysyłać informacje o wszelkich nieprawidłowościach dotyczących np. prób handlowania bonem.

Powrót na górę strony