AKTUALNOŚCI

Przed nami długi weekend - spędźmy go bezpiecznie

Przed nami długi weekend czerwcowy. Pogoda dopisuje, większość z nas pragnie gdzieś wyjechać i odpocząć. Luzownie obostrzeń i stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas jednak o zachowania zdrowego rozsądku. Można swobodnie się przemieszczać, dlatego wybrana forma wypoczynku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych!

Długi weekend czerwcowy 2021 wypada w tym roku znacznie szybciej niż w ubiegłym, bo już na początku miesiąca. Po tym, jak tegoroczna majówka minęła pod znakiem obostrzeń, wiele osób przełożyło wyjazdy właśnie na pierwszy weekend czerwca. Przed rozpoczęciem wypoczynku pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku, mieszkania czy domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych balkonowych, piwnicznych i dachowych. Takie środki ostrożności powinniśmy zachowywać również wtedy, gdy spędzamy czas we własnych domach. Niezabezpieczone wejście do mieszkania lub na posesję, uchylone okna, drzwi do garażu czy komórki mogą być zachętą dla rabusiów nawet wówczas, gdy pozostajemy w domu. Wykorzystując naszą nieuwagę złodzieje zabierają to, co znajduje się „na wierzchu”.

Spędzając czas na swoich ogródkach działkowych nie zostawiajmy w widocznym miejscu wartościowych rzeczy (pieniędzy, dokumentów, telefonów, kluczy do mieszkania), kiedy zajmiemy się pracami ogrodniczymi bądź porządkami – to właśnie w tym czasie mogą pojawić się tam złodzieje czy wandale. Nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia! Powinniśmy zacząć od zamykania kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w altanach. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy dobrze zabezpieczyć przed kradzieżą.

Nie zapominajmy także o zachowaniu ostrożności i rozwagi na drogach. Jak co roku funkcjonariusze ruchu drogowego będą patrolować zarówno drogi tranzytowe jak i lokalne województwa łódzkiego. Tradycyjnie nie zabraknie radiowozów wyposażonych w videorejestratory. Podczas działań policjanci reagować będą na łamanie przepisów ze szczególnym uwzględnieniem nietrzeźwych kierujących, przekroczenia dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego przewożenia pasażerów. Wszyscy podróżujący muszą korzystać z pasów bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach.

Aby nasza podróż upłynęła szczęśliwie i bezpiecznie musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych należy nadmierna prędkość lub niedostosowana jej do warunków panujących na drodze oraz brawura. Dlatego dostosujmy prędkość do warunków drogowych i przestrzegajmy obowiązujących ograniczeń
  • ładna pogoda nie może uśpić naszej uwagi i czujności. Wybierając się w trasę bądźmy wypoczęci i skoncentrowani.
  • dobra pogoda sprzyja większej ilości rowerzystów i motocyklistów na drogach. Zachowajmy szczególną ostrożność i nie zapominajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.
  • zmianom uległy przepisy prawa o ruchu drogowym dotyczące m.in. kierujących pojazdami, pieszych, użytkowników hulajnóg elektrycznych, z którymi warto szczegółowo się zapoznać.

W ubiegłym roku, w analogicznym czasie w dniach od 10 do 14 czerwca 2020 r, na terenie województwa łódzkiego doszło do 25 wypadków, w których zginęły 2 osoby a 30 zostało rannych. 

Policjanci ujawnili 122 kierujących będących pod wpływem alkoholu. Warto podkreślić, że działania ukierunkowane są na kontrolę stanu trzeźwości w związku z dużym zagrożeniem wypadkami drogowymi spowodowanymi przez kierujących na „podwójnym gazie”.

Funkcjonariusze zatrzymali również kilkanaście praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h.

 

Wszystkim życzymy przyjemnego wypoczynku.

Powrót na górę strony