AKTUALNOŚCI

Pracownik KWP w Łodzi nadzorujący psy służbowe wyrożniony podczas Mistrzostw Polski IGP Owczarków Niemieckich 2022

W dniach 26-28 sierpnia 2022 r. w miejscowości Kozłów, województwo śląskie, odbyły się Mistrzostwa Polski IGP Owczarków Niemieckich 2022. Jest to sport koncentrujący się na rozwoju i ocenie tych cech u psów, które czynią je bardziej użytecznymi dla właścicieli. W rywalizacji wraz ze swoim czworonogiem, udział wziął również Włodzimierz Gossa – pracownik Wydziału Prewencji KWP w Łodzi, który na co dzień systematycznie trenuje i szlifuje umiejętności policyjnych psów służbowych.

Czworonożni funkcjonariusze od lat wspierają działania policjantów i zasilają szeregi Policji. Pies pracujący w Policji musi być wyjątkowo odporny na stres i bezwarunkowo posłuszny swojemu przewodnikowi. Wydział Prewencji KWP w Łodzi cyklicznie organizuje zajęcia kontrolne sprawności psów przeznaczonych do działań prewencyjnych, którym przewodniczy i które nadzoruje Włodzimierz Gossa.

Zawody zorganizowane zostały przez Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Warszawie, Główną Komisję Szkolenia Psów oraz Klub Owczarka Niemieckiego w Polsce.

IGP to międzynarodowe testy pracy psów użytkowych i obronnych ustanowione przez FCI (Fédération Cynologique Internationale) obowiązujące od 1 stycznia 2003. Zawody rozgrywane były w dwóch klasach trudności - konkurencji IGP1 i IGP3.

W zawodach startowało 25 psów rasy owczarek niemiecki.

Włodzimierz Gossa wraz ze swoim czworonogiem zajął zaszczytne 5 miejsce w konkurencji IGP 1 oraz otrzymał wyróżnienie za najlepszy ślad.

Tropienie:

Przeważnie odbywa się na otwartych przestrzeniach takich jak pola czy łąki. Przedmioty są układane przez deptaczy na śladzie, gdzie pies z przewodnikiem w określonym czasie powinien je odnaleźć. Długość czasu zależy od poziomu jaki jest sprawdzany. Pies ma za zadanie jak najdokładniej odzwierciedlić trasę, którą przeszedł deptacz oraz odnaleźć pozostawione przez niego przedmioty. Im dokładniej to zrobi, tym więcej punktów uzyska.

Posłuszeństwo (Obedience):

Podczas wykonywania zadań sprawdza się: chodzenie psa przy nodze, odwoływanie, skakania przez przeszkody, aportowanie, siadanie w marszu, czy warowania w biegu (na komendę właściciela rozpędzony pies pada nieruchomo na ziemię). Oceniane jest również zaangażowanie zwierzęcia i czy robi to z przyjemnością.

Obrona:

Podobnie jak w przypadku tropienia i posłuszeństwa, praca w obronie staje się coraz trudniejsza, gdy pies i przewodnik przechodzą od IGP 1 do IGP 3. Na tym etapie testuje się psy, uwzględniając rewirowanie (poszukiwanie pozoranta), odwołanie po jego odnalezieniu, symulowany atak na rękaw, zatrzymanie pozoranta w trakcie próby ucieczki, czy próba odwagi. Sędziowie oceniają zdolność kontrolowania psiej agresji przez przewodników.

 

mł. asp. Ewelina Mazur

Powrót na górę strony