AKTUALNOŚCI

Policja i Straż Ochrony Kolei – wspólne szkolenie psów służbowych

12 października 2022 r. na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi odbyło się szkolenie psów służbowych. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało wspólnie przez Wydział Prewencji KWP w Łodzi oraz Straż Ochrony Kolei. Zajęcia miały na celu doskonalenie taktyki działania w trakcie realizacji zadań służbowych. Psy rozwijały swoje umiejętności w zakres działań bojowych i podczas imprez masowych. Nie zabrakło także takich elementów, jak współdziałanie z pododdziałem zwartym.

W ćwiczeniach uczestniczyli policjanci garnizonu łódzkiego i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wraz ze swoimi pupilami, dla których był to doskonały moment do sprawdzenia siły i skuteczności działania psów służbowych, jako środka przymusu bezpośredniego. Tego rodzaju szkolenie umożliwiło dynamiczne i zbliżone do realiów symulowanie określonych zdarzeń.  Przećwiczono elementy dynamicznego podejścia psa, prewencyjnego sprawdzenia osoby przez przewodnika z użyciem psa, jak również przekazania osoby zatrzymanej w celu wykonania doprowadzenia.

W zajęciach udział wzięło 10 psów służbowych wraz ze swoimi przewodnikami – 5 psów policyjnych oraz 5 czworonogów SOK. Psy rozwijały swoje umiejętności na torze przeszkód oraz podczas obrony przewodnika przed agresorem.

Psy pełniące służbę w terenie są starannie wyselekcjonowane – muszą być odporne na huki, strzały oraz bezwarunkowo muszą szybko przyswajać polecenia przewodnika.  Podczas dnia szkoleniowego nie zabrakło również treningu w zakresie aportowania i posłuszeństwa.

Dzięki takim właśnie przedsięwzięciom policjanci i strażnicy mogą doskonalić zasady współpracy między sobą, ale przede wszystkim wzmacniać więzi ze swoimi podopiecznymi.

Jednak zanim czworonożni funkcjonariusze wstąpią w szeregi. muszę wraz z policjantami-przewodnikami  przejść specjalistyczne szkolenie, które odbywa się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po jego ukończeniu wyszkolone zwierzęta mogą pełnić codzienną służbę w jednostkach terenowych KWP w Łodzi.

Powrót na górę strony