AKTUALNOŚCI

By święta były spokojne i bezpieczne - uważajmy na drogach

Nadchodzący czas Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko otwierany przez dzieci kalendarz adwentowy czy świąteczna kolacja z najbliższymi, ale przede wszystkim czas przygotowań, podczas którego towarzyszą nam zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie. Na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może spowodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo będzie zależało od nas samych. Przed jazdą pamiętajmy o przygotowaniu samochodu do drogi. Zadbać należy między innymi o przejrzystość szyb, sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne oraz stan opon. Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Spokojna jazda, stosowanie się do obowiązujących przepisów, korzystanie ze swoich praw oraz wywiązywanie się z obowiązków, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego – to recepta na bezpieczne korzystanie z drogi.

Uważajmy także na pieszych. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w ciągu dnia. Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę zwrócili szczególną uwagę na słabo widocznych pieszych. Z kolei do niechronionych uczestników ruchu drogowego apelujemy o używanie odblasków nie tylko tam, gdzie wymagają tego przepisy, lecz wszędzie po zmroku.

W  przypadku dłuższych wyjazdów zaplanujmy trasę i odpoczynki. Jeżeli zdecydujemy, że świąteczny wypoczynek spędzimy na wyjeździe, pamiętajmy aby zabezpieczyć mieszkanie lub dom na czas naszego wyjazdu tak, aby nikt niepowołany nie dostał się do środka. W mieszkaniu mamy trochę łatwiej. Jeżeli mamy zaufanych sąsiadów, warto poprosić ich o doglądanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności. Zaufanej osobie możemy wręczyć klucze i poprosić  o podlewanie kwiatków i włączanie, raz na jakiś czas, niewielkiej lampki w jednym z pokoi. Takie działanie pozwoli na stworzenie pozornej obecności domowników. Nie informujmy wszystkich wkoło, że wyjeżdżamy na święta. Wystarczy, że wie o tym zaufana sąsiadka, której wręczymy klucze i poprosimy o dyskrecję.

W mieszkaniu, tak samo jak w domu, powinniśmy postarać się o dobrej jakości drzwi antywłamaniowe, które nie dadzą się tak łatwo otworzyć. Ta sama sytuacja analogicznie dotyczy okien – szczególnie, gdy mieszkamy na parterze. Nawet jeśli wydaje się nam, że nie mamy w domu nic cennego, to czasami nawet rzeczy niewielkiej wartości mogą zainteresować złodzieja.

Powrót na górę strony