AKTUALNOŚCI

By święta były spokojne i bezpieczne - nie daj się złapać w sieci

Okres przedświąteczny i ciągły pośpiech sprawia, że coraz częściej robimy zakupy w sieci. Uważajmy na strony internetowe, które oferują ,,super okazje”. Pod tego typu ofertami zazwyczaj czają się oszuści, którzy nie przebierają w środkach, bazując na naszej naiwności.

Handel elektroniczny rozwija się błyskawicznie, szczególnie przed świętami. W ostatnim czasie w policyjnych statystykach odnotowywane jest coraz więcej zgłoszeń dotyczących oszustw na internetowych portalach aukcyjnych. Najczęściej w tego typu przypadkach przestępstwo polega na niedostarczeniu zamówionego przedmiotu, mimo wpłaty za towar.

Transakcja dokonana, towaru brak

Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w Internecie oferujących promocje, których wcześniej nie widziałeś, ponadprzeciętnie zyskowne inwestycje czy konkursy, w których masz gwarantowaną wygraną! W większości przypadków chodzi tylko o wyłudzenie danych i oczywiście pieniędzy.

Klikając w linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia zostajemy przekierowani na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną. Po złożeniu zamówienia, podaniu danych i dokonaniu płatności on-line oczekujemy na zakupiony towar, który w rzeczywistości nie zostaje dostarczony. Dokonujemy transakcji nieświadomi, że poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku oszuści wykradają nasze dane dostępowe.

Ostrożnie z zakupami przez aplikacje

Sprawcy wysyłają fałszywe SMS-y, podszywając się pod serwisy z aukcjami internetowymi. W otrzymanej wiadomości znajdziemy link do podstrony umożliwiającej pobranie mobilnej aplikacji. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda naturalnie - strona jednak ma podebrany z oryginalnej witryny układ, a patrząc na URL w adresie, zauważymy drobne nieprawidłowości, czyli jednoznacznie potwierdzenie, że strona nie jest oryginalna. Nie instalujmy takich aplikacji! Cyberprzestępcy korzystają z fałszywej aplikacji serwisu, która wygląda niemal identycznie jak oryginał. Jej pobranie może skutkować utratą oszczędności znajdujących się na koncie bankowym.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

PAMIĘTAJMY!

 • zwracajmy uwagę na cenę oferowanego towaru – nikt nam nic nie odda za darmo;
 • weryfikujmy wiarygodność sprzedawcy, zwracając uwagę na liczbę i jakość wystawionych mu komentarzy;
 • róbmy zakupy w znanych i renomowanych sklepach internetowych;
 • dbajmy o bezpieczeństwo komputera, z którego korzystamy, przed podaniem poufnych danych (przede wszystkim danych karty płatniczej),
 • upewnijmy się, że strona internetowa wykorzystuje protokół bezpiecznej transmisji danych (SSL);
 • żaden bank nie prosi mailowo o zweryfikowanie lub podanie poufnych danych;

Zakupy w sklepie lub galerii

Podczas zakupów „w realu” warto również zachować ostrożność. Pomimo licznych ostrzeżeń, kierowanych do osób robiących zakupy w obiektach handlowych, kieszonkowcy wykorzystują każdą okazję, by stać się posiadaczem naszej torby, bądź portfela.

Warto pamiętać:

 • w miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca.
 • torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odkładaj jej płacąc przy kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila naszej nieuwagi.
 • nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
 • nie wkładaj portfela do tylnej kieszeni spodni! Schowaj go do kieszeni, która jest zapinana, najlepiej od wewnętrznej strony kurtki lub płaszcza.
 • złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, zamieszanie w sklepie bądź usypiają naszą czujność prośbą o poradę, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, na dworcach, targowiskach i tym podobnych.
 • nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
Powrót na górę strony