AKTUALNOŚCI

Przewodnicy policyjnych psów służbowych z wizytą w szkole

W jaki sposób prowadzone jest szkolenie psa służbowego oraz jak wygląda jego służba w Policji - takie między innymi pytania zadawali uczniowie Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, którzy uczestniczyli w zajęciach z przewodnikami psów służbowych. Oprócz teorii, policjanci przedstawili młodzieży wybrane elementy szkolenia psa służbowego.

5 stycznia 2023 roku na terenie Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Klaretyńskiej w Łodzi, odbyła się prelekcja i pokaz praktyczny związany z wyszkoleniem policyjnych psów służbowych. Funkcjonariusze Policji z komend powiatowych garnizonu łódzkiego, opowiadali młodzieży o swojej codziennej służbie z psem i silnej więzi jaka panuje między nimi. Podczas spotkania przewodnicy przedstawili umiejętności swoich czworonożnych partnerów, zaprezentowali posłuszeństwo psów, obronę opiekuna psa przed napastnikiem oraz pościg bez kagańca za osobą podejrzaną. Zwrócili uwagę, że praca z psem to połączenie służby z pasją. Licealiści dowiedzieli się również w jakich kategoriach są szkolone psy (patrolowe, patrolowo-tropiące, tropiące, do wyszukiwania zapachów narkotyków i do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich). Jak podkreślali policjanci, podczas szkoleń specjalistycznych, które odbywają się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, każdy przewodnik w trakcie ćwiczeń ze zwierzętami wciela się też w postać pozoranta zakładając kilkudziesięciokilogramowy strój ochronny. Dzięki takim wyczerpującym ćwiczeniom można w pełni ocenić poziom wyszkolenia przydzielonego psa służbowego, a także ocenić możliwość jego wykorzystania jako środka przymusu bezpośredniego w sytuacji przywracania zakłóconego porządku. To już kolejne spotkanie podczas którego poza przedstawieniem tego rodzaju służby, policjanci przekazali również informację dotyczącą wymagań związanych ze służbą w Policji.

Osoby zainteresowane pełnieniem służby w Policji mogą złożyć komplet dokumentów w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy ulicy Lutomierskiej 108/112. Szczegółowe informacje dotyczące doboru do policji znajdują się na stronie Wydziału Doboru Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, pod numerem telefonu 47 841-49-08.

/starszy sierżant Beata Orłowska/

  • Przewodnik policyjnego psa służbowego opowiada uczniom z Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi o swojej pracy.
  • Przewodnik z policyjnym psem służbowym. W tle uczniowie z Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.
  • Przewodnik z policyjnym psem służbowym oraz pozorant. W tle uczniowie z Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.
  • Przewodnik oraz pozorant, którego atakuje policyjny pies służbowy. W tle budynki, samochody.
  • Policyjny przewodnik psa służbowego opowiada uczniom Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi o specyfice pracy.
  • Przewodnik z policyjnym psem służbowym oraz pozorant. W tle uczniowie z Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, budynki i drzewa.
Powrót na górę strony