AKTUALNOŚCI

Dzielnicowi z odblaskami dla uczniów

Bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego to priorytetowe zadanie dla policjantów z Poddębic. Tym razem dzielnicowi spotkali się z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół w Uniejowie, gdzie uczniowie poznali m.in. prawidłowe zachowania na drodze a także zostali wyposażeni w odblaski.

24 listopada 2016 roku w ramach działań profilaktycznych pn. „Odblaski życia z poddębicką policją”, policjanci odwiedzili uczniów Zespołu Szkół w Uniejowie. Podczas spotkań z dziećmi stróże prawa przekazywali cenne informacje na temat bezpiecznego poruszania się po drogach a w szczególności omawiali zagadnienia związane z noszeniem elementów odblaskowych, które są nieodzownym elementem podczas jazdy rowerem bądź w czasie spacerów. Policjanci omawiali także przypadki zdarzeń z udziałem „Niechronionych” użytkowników dróg apelując jednocześnie do wszystkich uczniów o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.

Policjanci przypominają i apelują!

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Szczególny apel kierujemy przede wszystkim do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie!!!

Powrót na górę strony