AKTUALNOŚCI

Piknik profilaktyczny „Bezpieczne Wakacje 2023”

Sezon wakacyjny już w pełni. Słoneczna pogoda sprzyja letniemu wypoczynkowi. Podczas pikniku policjanci przypominali o zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym spędzimy wakacje bez zmartwień i niepotrzebnego stresu. Świadomy i bezpieczny wypoczynek nad wodą, sprawny środek transportu i zabezpieczone mieszkanie to przepis na udany urlop. Wspólnie zadbajmy o to, aby letni czas upłynął nam na sielankowym wypoczynku.

2 lipca 2023 roku na terenie Portu Jachtowego „Jeziorsko” w Ostrowie Warckim, odbył się piknik profilaktyczny „Bezpieczne Wakacje 2023”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi oraz Burmistrza Warty. W trakcie pikniku policjanci, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Warcie, ratownicy zduńskowolskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi, Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi i Inspekcji Transportu Drogowego, propagowali właściwe zachowania na akwenach, w tym zasady bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć osób. Ponadto promowali zasady bezpiecznej podróży w czasie wakacyjnych wyjazdów.

Podczas pikniku można było odwiedzać stanowiska wyżej wymienionych służb oraz Nadleśnictwa w Złoczewie, przy których odbywały się warsztaty i konkursy, w zakresie bezpieczeństwa i profilaktyki zagrożeń, na które szczególnie mocno narażone są dzieci i młodzież. Przeprowadzono symulację akcji ratunkowej, w stosunku do osoby tonącej, wykorzystując przy tym sprzęt, którym dysponują służby ratunkowe.

Uczestnicy wydarzenia mieli wyjątkową okazję do przymierzenia umundurowania policjanta (hełm, tarcza, sprzęt pododdziałów zwartych), pełniącego służbę podczas zabezpieczenia imprez masowych, w tym meczy piłki nożnej. Policja zaprezentowała także swoje pojazdy służbowe. Można było zasiąść za kierownicą motocykla, oznakowanego radiowozu Policji, jak również wozu strażackiego i karetki pogotowia ratunkowego. Zachęcaliśmy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać między innymi informacje o zaobserwowanych tak zwanych „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych czy przypadki utonięć.

W czasie trwania pikniku odbywały się równolegle pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz taktyk i technik interwencji policyjnych. W tym dniu, każdy uczestnik imprezy miał okazję porozmawiać ze wszystkimi przedstawicielami służb mundurowych i ratowniczych, którzy opowiadali o swojej pracy i służbie. Przewidziano gry, zabawy oraz konkursy profilaktyczne, za które laureaci otrzymali nagrody oraz upominki przekazane przez Fundację PZU. Młodzież zachęcano również do udziału w konkursie  filmowym pod nazwą "ARTYSTYCZNY przeWODNIK", który wystartował w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, a propaguje bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Na zakończenie pikniku tradycyjnie odbyła się bitwa na armatki wodne, pomiędzy policją a strażą pożarną. Na placu pojawiły się policyjna armatka tajfun oraz bojowy wóz strażacki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Warcie. Starcie zakończyło się remisem, a oba pojazdy zapewniły orzeźwiający prysznic wszystkim chętnym.

Podczas całego roku szkolnego policjanci województwa łódzkiego odwiedzali dzieci i młodzież, wyczulając na różnego rodzaju zagrożenia oraz ucząc bezpiecznych zachowań. Mamy nadzieję, że zaprocentuje to w okresie wakacyjnym. Cel nadrzędny wydarzenia – edukacja dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, tak aby wszystkie nasze pociechy, całe i zdrowe wróciły z wakacji do swoich domów, przedszkoli, szkół, … do nas.

starszy sierżant Beata Orłowska

 

 

 

 • Na zdjęciu widać dwoje policjantów, którzy uśmiechają się do dzieci i kobiety. Dzieci malują kolorowanki, kobieta pomaga dziecku w zabawie. Wszyscy znajdują się pod granatowym namiotem z napisem Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi Wydział Prewencji. Na stołach znajdują się gadżety profilaktyczne, takie jak elementy odblaskowe, frisbee, przypinki oraz kolorowanki i kredki. Przy namiocie stoi mężczyzna z dzieckiem, samochód, drzewko oraz czerwony namiot z napisem Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
 • Na zdjęciu widać oznakowany radiowóz i dwa motocykle policyjne. Dwie dziewczynki siedzą na jednym motocyklu, trzecia dziewczynka dosiada się do nich. Obok radiowozu stoi policjant, który opowiada zgromadzonym o motocyklu policyjnym. W tle barierki, woda i chmury.
 • Na zdjęciu widać oznakowany radiowóz policyjny. Tuż obok znajduje się troje policjantów, którzy opowiadają zainteresowanym o służbie w policji. Jeden z mężczyzn trzyma w ręce tarczę policyjną. W tle latarnie, barierki, drzewa, chmury.
 • Na pierwszym planie jest pies o maści czarno białej. Na drugim planie policjantka pokazuje osobom kask zabezpieczający. W tle policyjna armatka oraz oznakowany radiowóz policji, straży pożarnej.
 • Na zdjęciu widać zielony namiot Inspekcji Transportu Drogowego, biały Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego oraz granatowy Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. Na pierwszym planie znajdują się dwa pomarańczowe pachołki oraz dwie zielone flagi. W tle stoją dwa busy, widać przechodniów.
 • Na zdjęciu widać łódź straży pożarnej oraz wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego. Przeprowadzana jest akcja ratunkowa przez dwóch strażaków oraz trzech ratowników medycznych, wobec osoby poszkodowanej, która znajduje się w łodzi.
 • Policjant omawia pokaz symulacji akcji ratunkowej w stosunku do osoby tonącej. Na pierwszym planie stoją osoby, które z lądu obserwują akcję rozgrywającą się na wodzie. W tle woda, łódki, pomost, barierki i chmury.
 • Na zdjęciu widać pływające łodzie wszystkich służb ratunkowych, takich jak straży pożarnej, wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego i policji. W tle chmury i drzewa.
 • Na zdjęciu widać granatowy namiot pod którym są dzieci, dorośli i policjanci. Dzieci wspólnie z dorosłymi rysują obrazki i grają w gry profilaktyczne. W tle widać czerwony namiot, inne pojazdy, latarnie, flagi, barierki i chmury.
 • Na zdjęciu dwóch policjantów przedstawiają pokaz technik i taktyk. Wokół stoją osoby, które oglądają pokaz. W tle namioty podmiotów biorących udział w wydarzeniu, flaga Polski, latarnie i chmury.
 • Na zdjęciu widać dziewczynkę oraz jej mamę, policjantkę oraz pracownika cywilnego Policji. Osoby znajdują się pod granatowym namiotem z napisem Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach, obok stoi roll'up z napisem Zostań jednym z nas, logo policji poddębickiej oraz mapa powiatu poddębickiego. Na drugim planie zaparkowany jest radiowóz policyjny oraz pojazd Inspekcji Transportu Drogowego.
 • Na pierwszym planie policyjna łódź w tle widać inne łodzie, które są przycumowane przy pomoście. W tle chmury.
 • Na zdjęciu widać dwa oznakowane radiowozy policyjne, pomiędzy nimi jest stolik. Przy radiowozie stoi dwoje policjantów, którzy opowiadają mężczyźnie i chłopcu o służbie w policji. W tle inne namioty oraz karetka pogotowia, flaga Polski, latarnie, chmury, barierki.
 • Na zdjęciu widać policjantkę, pięcioro dzieci i ich rodziców. Dziewczynka przymierza czapkę policyjną, a chłopiec policyjny kask i trzyma w prawej ręce pałkę służbową. Na drugim planie znajduje się granatowy namiot z napisem Gmina Sieradz i Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu, trzy krzesła, stolik na którym znajdują się ulotki oraz elementy odblaskowe. Na trzecim planie widać oznakowany radiowóz policyjny, karetkę pogotowia, budynek i chmury.
 • Na zdjęciu widać bitwę na armatki, w której udział bierze policyjna armatka tajfun oraz bojowy wóz strażacki.
Powrót na górę strony