Ośrodek Szkolenia Policji w Łodzi z Siedzibą w Sieradzu w 2024 roku szkolił funkcjonariuszy z całej Polski
OSzP w Łodzi zs. w Sieradzu jest jednostką podległą Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Działalność tej policyjnej placówki ma szeroki zakres. Odbywają się tutaj zajęcia przygotowujące policjantów, tuż po złożeniu ślubowania do pełnienia służby w niebieskiej formacji oraz szkolenia doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy z całego kraju.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę doświadczonych nauczycieli policyjnych, z uwzględnieniem treści dostosowanych do bieżących zadań Policji, w profesjonalnie wyposażonych salach wykładowych i obiektach sportowych, zgodnie z programami szkolenia zatwierdzonymi przez Komendanta Głównego Policji i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.
OSzP w Łodzi zs. W Sieradzu, daje możliwość rozpoczęcia policyjnej służby we właściwych terytorialnie jednostkach na terenie kraju. Słuchacze zapoznają się w teorii i praktyce z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa publicznego , poszukiwania osób i rzeczy, ujawniania sprawców przestępstw, skutecznego przeprowadzania interwencji policyjnych , podejmowania czynności wobec uczestników ruchu drogowego, taktyk i technik interwencji, wyszkolenia strzeleckiego. Szkolenie zawodowe podstawowe w 2024 roku ukończyło 294 funkcjonariuszy , kolejnych 120 rozpoczęło kurs podstawowy jeszcze w 2024 roku a termin jego ukończenia przypadnie na maj 2025.
Ośrodek w Sieradzu realizuje także szkolenia zawodowe podoficerskie, które w 2024 roku ukończyło 780 policjantów. Słuchacze wzbogacali wiedzę oraz doskonalili swoje umiejętności między innymi w zakresie etyki zawodowej, zagadnień z zakresu prawa wykroczeń, postępowania przygotowawczego, czy też wybranych zagadnień dotyczących ruchu drogowego. Pogłębiali wiedzę niezbędną do wykorzystywania w codziennej służbie.
W sieradzkiej jednostce w 2024 roku 590 funkcjonariuszy ukończyło szkolenie zawodowe aspiranckie, po którym mogą awansować na pierwszy stopień w korpusie aspirantów Policji oraz na wyższe stanowiska służbowe. Wśród poruszanych tematów szkoleniowych były także elementy psychologii, warsztaty komunikacyjne, organizacja służby i pracy, metody pracy operacyjnej, postępowania w sprawach o wykroczenia, wybrane zagadnienia z cyberprzestępczości, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, taktyk i technik interwencji. W program wpisane było także wyszkolenie strzeleckie.
Miniony rok za nami, a nowy przyniesie kolejny program szkoleń dla pogłębiania wiedzy, rozwoju i utrwalania nabytych już umiejętności funkcjonariuszy.
Dagmara Mościńska
zdjęcie źródło: OSzP w Łodzi zs. w Sieradzu