STOP dla przemocy równieśniczej!
Przemoc rówieśnicza jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Zachowania przemocowe w stosunku do innych są niejednokrotnie nagrywane i publikowane w internecie. Dla oprawcy może być to żartem, nieistotną zabawą. I tutaj należy powiedzieć STOP! Pamiętaj! Ofiara może doznawać zarówno bólu fizycznego jak i psychicznego. Skutki takich zachowań mogą być tragicznie. Co robić w sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem przemocy?
Do przemocy rówieśniczej najczęsciej dochodzi w szkołach, kiedy dzieci lub młodzież mają ze sobą największy kontakt, ale skala tych zachowań jest również mocno nasilona w internecie, w mediach społecznościowych czy na komunikatorach.
Przemoc może mieć formę zarówno agresji fizycznej, jak i psychicznej, a charakterystycznym dla przemocy rówieśniczej jest nierówne rozłożenie sił w obu tych aspektach. Pojawia się ofiara – osoba poszkodowana i oprawca. Ten drugi wykorzystuje swoją siłę, czy pozycję społeczną. Ofiara często nie potrafi bronić się sama. Najczęstszymi objawami przemocy fizycznej jest bicie, kopanie, popychanie, zamykanie w pomieszczeniach, niszczenie własności, opluwanie. Psychicznie osoba znęca się poprzez przezywanie, wyśmiewanie, obrażanie, obgadywanie, plotkowanie, grożenie, szantażowanie, obraźliwe wiadomości. Pamiętaj, że izolowanie, wrogie gesty, czy miny to także przejawy przemocy.
Pamiętaj:
Żadne dziecko nie jest winne temu, że stało się ofiarą przemocy.
Każdy ma prawo być wrażliwym, słabszym, bezbronnym.
Nikt nie ma prawa użyć w stosunku do nikogo przemocy.
W sytuacji, kiedy posiadasz wiedzę choćby o możliwości stosowania przemocy możesz podjąć następujące działania:
- możesz zgłosić sprawę na Policję składając oficjalne zawiadomienie,
- możesz skontaktować się ze swoim dzielnicowym,
- możesz spotkać się z wychowawcą klasy, zrelacjonować mu sytuację, zapytać co w tej sytuacji nauczyciel zamierza zrobić, zadeklarowaćj swoją chęć współpracy;
- możesz monitorować działania szkoły, -na bieżąco pytać co zostało zrobione w sprawie twojego dziecka, jeśli z relacji dziecka wynika, że przemoc trwa nadal;
- możesz umówić się na rozmowę z dyrektorem szkoły (jeśli wychowawca nie podjął skutecznych kroków), przedstaw mu sytuację oraz brak efektów po ustaleniach z wychowawcą, zapytaj co w tej sytuacji dyrektor zamierza zrobić, zadeklaruj swoją chęć współpracy;
- możesz skonsultować sytuację ze specjalistami (pedagogami, psychologami, organizacjami pozarządowymi) dostępnymi na twoim terenie, którzy mogą udzielić pracownikom szkoły konsultacji i wsparcia a tym samym pomóc twojemu dziecku.
- możesz wystąpić do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą (Kuratorium Oświaty) z wnioskiem o zbadanie sprawy twojego dziecka i dokonanie oceny działalności szkoły w rozwiązaniu problemu przemocy (jeśli szkoła nadal nie podjęła skutecznych kroków w celu zakończenia przemocy)
Przypominamy również, że są stworzone specjalne linie telefoniczne, z których możesz skorzystać, zarówno jako świadek i ofiara przemocy.
Przemoc rówieśnicza – gdzie szukać pomocy?
- 112 – Numer alarmowy
- 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
- 800 119 119 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
- 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci
- 800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
- 800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Pamiętaj! Nie bądź obojętny! Reaguj!
młodszy aspirant Aneta Placek