Informacje

Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosław Rybka oraz Komendant Miejski Policji w Łodzi mł. insp. Mariusz Siejka, wzięli udział w uroczystych obchodach 85. Rocznicy Mordu Katyńskiego i Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto Państwowe, w czasie którego oddajemy cześć jeńcom wojennym i więźniom, zamordowanym w Związku Sowieckim wiosną 1940 roku zostało uchwalone przez Sejm RP 14 listopada 2007 roku. W tym roku przypada 85 rocznica tych tragicznych wydarzeń.

Historia pokazuje, że ta data nie jest przypadkowa. Polscy obywatele trafili do niewoli po agresji Armii Czerwonej na nasz kraj. Mordy jeńców  z obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, zaczęły się w kwietniu 1940 roku i trwały bez przerwy do połowy maja. Grupy jeńców „etapami” odsyłano do dyspozycji obwodowych zarządów NKWD: z Kozielska do smoleńskiego, ze Starobielska do charkowskiego i z Ostaszkowa do kalinińskiego, które bezpośrednio przeprowadzały, lub przewoziły, jeńców do miejsca, w których byli mordowani. Co noc zabijano, strzałem w tył głowy kilkuset policjantów II RP, oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej, kapelanów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, strażników więziennych oraz  urzędników, profesorów wyższych uczelni, lekarzy, nauczycieli, prawników. 13 kwietnia 1943 roku Niemcy podali do publicznej wiadomości informację o odkryciu w Lesie Katyńskim masowych grobów polskich obywateli. Sowieci nie przyznali się do tej zbrodni, próbując zrzucić winę na III Rzeszę. Po wielu latach, 13 kwietnia 1990 roku ZSRR przyznał, że to jego funkcjonariusze wiosną 1940 roku zamordowali prawie 22 tysiące obywateli II Rzeczypospolitej.

Największą katyńską nekropolią jest Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje, gdzie leży około 6000 jeńców obozu NKWD w Ostaszkowie. W przeważającej części to funkcjonariusze Policji Państwowej. To jednocześnie największa policyjna nekropolia na świecie.

14 kwietnia 2025 roku I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosław Rybka wspólnie z Komendantem Miejskim Policji w Łodzi mł. insp. Mariuszem Siejką, podczas uroczystych obchodów 85. rocznicy Mordu Katyńskiego, przy Pomniku Katyńskim na Placu Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Łodzi, uczcili pamięć zamordowanych w Związku Sowieckim w 1940 roku.

Dagmara Mościńska

  • Policjanci w trakcie uroczystości.
  • Policjanci i oficjele w trakcie uroczystości.
  • Policjanci w trakcie uroczystości.
  • Policjanci i oficjele w trakcie uroczystości.
  • Policjanci w trakcie uroczystości.
  • Policjanci w trakcie uroczystości.
Powrót na górę strony