Informacje

Szkolenie psów i koni służbowych

Jeźdźcy z końmi służbowymi, przewodnicy z psami, policjanci, funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi, przedstawiciele Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei, współdziałali, szlifując swoje umiejętności podczas ćwiczeń, które zapewnią im skuteczne działanie podczas realizacji ustawowych zadań.

18 kwietnia 2025 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, policyjni przewodnicy psów oraz jeźdźcy z końmi służbowymi, zwarli siły by sprawdzić współdziałanie w symulacjach sytuacji, jakie mogą napotkać w służbie. Do wspólnego treningu zaprosili funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Łodzi a także przedstawicieli Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei.

Policyjne psy służbowe są niezastąpione. Świadczy o tym ich doskonały węch, umiejętność działania bez względu na pojawiające się  bodźce, którymi mogą być strzały, obecność tłumu, hałas czy dym. Wyszkolone do zadań specjalnych, bezwzględnie posłuszne swojemu przewodnikowi. To właśnie ta więź, pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, zbudowana już od początku wspólnej drogi podczas kursu specjalistycznego w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach decyduje, że przewodnik z psem to w policyjnej służbie duet doskonały. W dzisiejszym szkoleniu wzięły udział psy kategorii patrolowo – tropiącej. Niezawodne, między innymi, podczas poszukiwań osób zaginionych, w linku przykład szczęśliwego zakończenia poszukiwań 12-letniego chłopca  TUTAJ

Konie służbowe łódzkiego garnizonu wraz ze swoimi opiekunami, tworzą Zespół Konny Wydziału Prewencji KPP w Tomaszowie Mazowieckim. Swoją silną sylwetką robią wrażenie i budzą respekt. Są spokojne, zrównoważone, nie rozprasza ich ruch uliczny ani inne bodźce zewnętrzne, na przykład wystrzały czy hałas tłumu. To właśnie te ich cechy, decydują o predyspozycjach do służby i skutecznej współpracy z policyjnym opiekunem, z którym nawiązują szczególną więź. Uczą się tak naprawdę cały czas, raz zdobytą umiejętność utrwalają podczas treningów. Ze swoimi opiekunami są praktycznie nierozłączne.

Podczas szkolenia ćwiczono jazdę w szykach oraz współdziałanie formacji konnych, pieszych, z udziałem psów służbowych, w zwalczaniu agresywnego tłumu. Z taką sytuacją funkcjonariusze mogą się zmierzyć podczas zabezpieczeń imprez masowych.

Wypracowanie odpowiedniej taktyki działań w ramach pododdziałów zwartych, ćwiczenie technik podczas interwencji w stosunku do osób agresywnych, współpraca z funkcjonariuszami SM i SOK, wymiana informacji i zawodowych doświadczeń, to cele dydaktyczne zrealizowane podczas szkolenia.

Dagmara Mościńska

 

 

Powrót na górę strony