„Siła, która chroni. Piękno, które inspiruje” – uroczysta gala z okazji 100-lecia obecności kobiet w Policji
W piątek, 9 maja 2025 roku o godzinie 13:00 w Sali Rycerskiej na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie odbyła się wyjątkowa uroczysta gala z okazji jubileuszu 100-lecia obecności kobiet w szeregach Policji. Wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Siła, która chroni. Piękno, które inspiruje” i zgromadziło funkcjonariuszki, pracownice Policji, emerytowane policjantki, a także przedstawicieli instytucji współpracujących oraz lokalnych społeczności.
Gala została oficjalnie otwarta przez Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach, mł. insp. Adama Kolasę, który w swoim przemówieniu przywitał gości i nawiązał do tytułu wydarzenia. Podkreślił, że „Siła, która chroni” symbolizuje codzienny trud i zaangażowanie kobiet w służbie, a „Piękno, które inspiruje” to hołd dla ich empatii, mądrości i duchowej siły, które wzbogacają nie tylko policyjną formację, ale i życie społeczne, rodzinne oraz publiczne.
Wśród gości honorowych obecny był również pan Jarosław Olbrychowski – prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi” i członek Rady Historycznej Komendanta Głównego Policji. W swoim wystąpieniu przybliżył początki służby kobiet w Policji, prezentując rys historyczny oraz znaczenie ich obecności przez kolejne dekady.
Niezwykle poruszającym punktem programu był wywiad przeprowadzony przez mł. insp. Adama Kolasę z panią inspektor w stanie spoczynku Joanną Kącką – rzeczniczką prasową Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi w latach 2011–2023. Pani inspektor podzieliła się swoimi doświadczeniami, wspomnieniami i refleksjami na temat roli kobiet w Policji, podkreślając: „Policja to zdecydowanie męski świat, ale ma ogromną przestrzeń na kobiecą siłę.”
Ostatnim wystąpieniem była prelekcja dr Moniki Mularskiej-Kucharek – socjolożki, założycielki i prezeski Fundacji Łódzka Akademia Kobiecości. Jej wystąpienie pt. „Jak dbać o dobry stan psychiczny i równowagę emocjonalną” niosło nie tylko wiele praktycznych wskazówek, ale również głęboko poruszyło serca uczestników – było pełne ciepła, szacunku i mądrości.
Całość wydarzenia uświetniła Nieetatowa Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pod batutą sierż. Kamila Streit-Wlaźlaka, której występy wprowadzały niezwykle podniosły nastrój pomiędzy kolejnymi punktami programu.
Na zakończenie uroczystości goście mieli możliwość wpisania się do specjalnej księgi wspomnień, pozostawiając osobisty ślad w tym wyjątkowym dniu.
To popołudnie na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych – jako wyraz szacunku, uznania i wdzięczności wobec kobiet, które przez 100 lat współtworzyły i nadal tworzą oblicze polskiej Policji.
mł. asp. Alicja Bartczak