Informacje

,,Kryminalne” podsumowanie I połowy 2025 roku

Koniec I półrocza 2025 roku, to czas analizy i podsumowanie tego okresu. Mimo, iż w wielu kategoriach najpoważniejszych przestępstw jest zauważalny wzrost wykrywalności, to nie spoczywamy na laurach i nadal dążymy do polepszenia stanu bezpieczeństwa mieszkańców województwa łódzkiego.

Na terenie garnizonu łódzkiego znajdują się 22 komendy miejskie i powiatowe, w których służba pełniona jest całą dobę. Policjanci mają różne obowiązki w ramach pełnionej służby. To funkcjonariusze komórek patrolowo-interwencyjnych i kryminalnych mają styczność z ofiarami i sprawcami przestępstw. To również oni mają bezpośredni wpływ na zatrzymanie przestępców i rozwiązanie prowadzonych sprawy. Owocna praca funkcjonariuszy ich szybka reakcja i znajomość policyjnego rzemiosła przekłada się na dobry wynik statystyczny analizowanych czynów przestępczych.

Jednoznacznie można stwierdzić, że w większości kategorii najpoważniejszych przestępstw, nastąpił wzrost ich wykrywalności. Porównując I połowę 2024 roku, do analogicznego okresu roku bieżącego zauważalnym jest spadek ilości spraw wszczętych oraz wzrost wykrywalności tych czynów. Kradzież cudzej rzeczy w poprzednim okresie , to 2322 spraw wszczętych  (wykrywalność – 62%), a w roku bieżącym to 2066 takich spraw z wykrywalnością równą 66%. Na przykładzie rozbojów uwidacznia się znaczny spadek tego rodzaju czynów z 89 w 2024r. do 55 w 2025r., a wykrywalność pozostaje na takim samym 93 % poziomie. Na zmniejszenie skali danego czynu zabronionego ogromny wpływ ma szybka reakcja policji na zaistniałe zagrożenie. Tak jest w przypadku bójki/pobicie. W stosunku do poprzedniego okresu (98 spraw) widoczny jest znaczny spadek (71), przy nieznacznym wzroście wykrywalności z 92 do 93 %. Kolejnym przestępstwem jest kradzież z włamaniem. W zeszłym analizowanym okresie wszczęto 1322 takie sprawy, a wykrywalność była na poziomie 68%. W bieżącym okresie odnotowano spadek ilości takich spraw do 1263, a także wzrost wykrywalności do 70%. Najpoważniejszym przestępstwem jest zabójstwo. W I półroczu 2024 roku było 27 takich spraw, a w I połowie roku bieżącego 16. Wykrywalność utrzymuje się na takim samym 100% poziomie.

Dziękujemy też za wszystkie reakcje i sygnały dotyczące niepokojących sytuacji oraz tzw. obywatelskie ujęcia.

podkom. Adam Dembiński

 

Powrót na górę strony