Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy wnuczek w rękach policjantów

Policjanci z Wydziałów Kryminalnych KWP i KMP w Łodzi zatrzymali 45-letniego mężczyznę, który działał w grupie oszukującej starsze osoby metodą „na wnuczka”. Wstępnie usłyszał zarzuty 3 wyłudzeń na ponad 50 tysięcy złotych ale sprawa pozostaje rozwojowa. Policjanci apelują o większą czujność i ostrożność podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami, które chcą uzyskać pod różnymi legendami pieniądze.

 21 marca 2017 roku  policjanci z komendy wojewódzkiej i miejskiej w Łodzi zatrzymali 45-letniego mężczyznę podejrzewanego o pobieranie pieniędzy od oszukanych osób.Trop zaczął się 4 stycznia 2017 roku kiedy to do mieszkanki ulicy Tatrzańskiej dodzwoniła się kobieta, która podała się za policjantkę. Poinformowała, że córka starszej pani spowodowała wypadek drogowy i konieczne jest wpłacenie 6000 złotych, które ta przekazała kurierowi. Po pewnym czasie opisana sytuacja okazała się zmyśloną przez przestępców historią. Jak wynika z zebranego do tej pory materiału, 45-latek w grudniu 2016 roku i styczniu 2017 roku, co najmniej kilkakrotnie odbierał  ze wskazanych adresów wyłudzone kilkadziesiąt tysięcy złotych. Został rozpoznany przez pokrzywdzonych. W ramach swojej działki z przestępczego procederu otrzymał kilka tysięcy złotych.. Mężczyzna utrzymujący się z prac dorywczych nie był wcześniej notowany za konflikty z prawem. Policjanci analizują teraz inne podobne zgłoszenia z tego okresu. Śledczy mają przed sobą kolejne przesłuchania i okazania.  Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

Policja już kolejny raz apeluje o rozwagę przy tego typu połączeniach telefonicznych. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej.

- Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.

- W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”.

- Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.

- Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

Policja zwraca się z apelem do rodzin starszych osób, aby jak najczęściej przy  rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ  NA OSZUSTÓW.

  • policjanci konwojują zatrzymanego
Powrót na górę strony