Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata społeczna…. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”

30 marca 2017 roku w auli Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu odbyła się debata społeczna, której tematem przewodnim było hasło „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Tym razem na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu mł. insp. Zbigniewa Polka odpowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych powiatu wieluńskiego na czele ze starostą powiatu Andrzejem Stępniem. Na debatę przybył również pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mł. insp. Andrzej Małolepszy. Ponadto w debacie udział wzięli Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu mł. bryg. Tomasz Lewiński, Prezes Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Robert Kaja, Komendanta Straży Miejskiej Jarosław Surma a także Kierownik Powiatowy Zarządu Dróg w Wieluniu Alicja Krzemień. Mieszkańców Wielunia i gminy Wieluń reprezentowali Przewodniczący Zarządów Osiedli oraz kierownicy poszczególnych administracji.

W pierwszej części debaty podsumowano efekty wdrożenia w życie, funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ciągu minionego pół roku od chwili uruchomienia tego jakże ważnego narzędzia pozwalającego mieszkańcom naszego regionu wzięcie w przysłowiowe „swoje ręce” spraw związanych z bezpieczeństwem na mapie zaznaczono: 655 miejsc w których występują rożnego rodzaju zagrożenia. Najwięcej bo aż 220 dotyczyły zgłoszenia miejsc, w których dochodzi do przekroczenia prędkości, w 156 przypadkach mieszkańcy wskazywali miejsca gdzie spożywany jest alkohol w miejscu publicznym. Trzecie z zagrożeń, które najczęściej było przez mieszkańców naszego regionu zaznaczone na KMZB to niewłaściwe parkowanie, odnotowano 109 zgłoszeń.

Każde takie zgłoszenie, które znajdzie się na KMZB jest przez policjantów weryfikowane. Policjanci w 37 procentach potwierdzili rzeczywistość zgłoszeń. To doskonałe narzędzie pozwalające policjantom działać tam gdzie z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców istnieje taka potrzeba.

Przedmiotem spotkania było również zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców na terenie osiedli miasta Wielunia z uwzględnieniem szczególnej roli dzielnicowych. Program „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacja „Moja Komenda” to kolejne punkty debaty, w której obecni dowiedzieli się o nowej roli dzielnicowych, obecnych wraz z kierownictwem KPP – Wieluń na spotkaniu. Zacieśnienie współpracy, rola policjanta „pierwszego kontaktu”w kontekście nowych przepisów i związane z tym aspekty została bardzo pozytywnie odebrana przez obecnych na odprawie a przede wszystkim przez przedstawicieli mieszkańców Wielunia. Na koniec pierwszej części debaty przedstawiono programy profilaktyczne o których mówiono zaznaczając jak ważny jest aktywny udział podmiotów w realizacji zadań mających wpływ na poziom bezpieczeństwa.

Druga część debaty to interaktywna dyskusja obecnych na spotkaniu, moderowana w kierunku konkretnych  bieżących spraw. Wyciągniecie wniosków z dyskusji, ukształtowania konkretnej współpracy no i wspólnej deklaracji co do wywiązania się z realizacji konkretnych postulatów i załatwienia konkretnych spraw wynikłych w trakcie dyskusji.

Obecni na debacie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym takim spotkaniu i zweryfikowania na jakim etapie realizacji są zawnioskowane postulaty.

Powrót na górę strony