Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieletni może odpowiedzieć za próbę oszustwa

Policyjni wywiadowcy zatrzymali nieletniego, który próbował odebrać od starszej kobiety pieniądze. Materiał dowodowy wskazuje, że zatrzymany był jednym z ogniw tzw. oszustwa metodą na policjanta. O jego losie zadecyduje teraz sąd rodzinny.

13 kwietnia 2017 roku z policjantami skontaktowała się córka starszej kobiety, która powiadomiła, że jej matka prawdopodobnie może zostać naciągnięta przez osoby działające tzw. metodą na policjanta. Rozmówczyni stwierdziła, że była świadkiem rozmowy telefonicznej matki, która po rozłączeniu się stwierdziła, żeby jej nie przeszkadzać, gdyż pomaga teraz policji. Starsza pani po odłożeniu słuchawki wsiadła do taksówki i pojechała do banku. Czujna córka poinformowała placówkę bankową, aby nie uruchamiała środków na wątpliwe potrzeby matki. Jednocześnie informacja o podejrzeniu oszustwa trafiła do policjantów. Kobieta, zgodnie z dyspozycjami rzekomych funkcjonariuszy,  miała pojawić się z pieniędzmi w rejonie jednego z parków przy ulicy Ozorkowskiej w Łodzi. Uświadomiona już przez prawdziwych policjantów faktycznie pojawiła się w umówionym miejscu. Po chwili podszedł do niej młody chłopak. Od razu trafił w ręce funkcjonariuszy. 16-latek usłyszał zarzut usiłowania oszustwa. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd rodzinny.

Przypominamy:

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

Policja już kolejny raz apeluje o rozwagę przy tego typu połączeniach telefonicznych. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej.

- Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.

- W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”.

- Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.

- Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

Policja zwraca się z apelem do rodzin starszych osób, aby jak najczęściej przy  rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ  NA OSZUSTÓW.

 

Powrót na górę strony