Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrożności nigdy zbyt wiele podczas prac polowych

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku, do którego doszło w trakcie prac polowych na terenie gminy Burzenin. Apelujemy o szczególną ostrożność !

 18 lipca 2017 r.oku 69 – letni mieszkaniec gminy  Burzenin w powiecie sieradzkim wspólnie ze swoim 58 – letnim sąsiadem wykonywali prace polowe ciągnikiem rolniczym z podpiętą do  niego maszyną do koszenia trawy. Po zakończeniu pracy traktorzysta wyłączył silnik, zostawiając jednak włączony bieg. Następnie stojąc obok traktora, ponownie uruchomił go. W tym momencie pojazd ruszył, a jego tylne koło najechało na 69 – latka. Obecny na miejscu znajomy zatrzymał traktor i natychmiast pobiegł do okolicznych posesji, aby wezwać pomoc. Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe,  które przetransportowało poszkodowanego mężczyznę do sieradzkiego szpitala.  O zdarzeniu zostało powiadomiony dyżurny sieradzkiej Policji, który skierował na miejsce patrol z Komisariatu Policji w Złoczewie. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Zbadali stan trzeźwości obydwu mężczyzn i niestety okazało się, że byli oni pod wpływem alkoholu. Poszkodowany 69 – latek miał ponad 1 promil alkoholu, natomiast u towarzyszącego mu 58 – letniego mężczyzny alkomat wskazał obecność 1,2 promila alkoholu w organizmie.  Za  prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Postępowanie prowadzi Komisariat Policji w Złoczewie.

            Zaczyna się sezon zaawansowanych prac polowych. Dlatego też policja zwraca się z apelem o zwrócenie uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa w ich trakcie.

Niestety co roku policjanci interweniują w związku z wypadkami przy wykonywaniu prac polowych, czy też przy obsłudze maszyn rolniczych. Na pewno wielu tych nieszczęśliwych wypadków można uniknąć, jeżeli tylko zachowamy podstawowe środki ostrożności. Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. W dużej mierze przyczyny zdarzeń, do których dochodzi podczas prac rolniczych, wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń.

- nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kierujmy pojazdami, nie pozwólmy też aby czynili to inni!

- nie dopuszczajmy do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!

- nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
Pamiętajmy, że często swoistym „wrogiem” może być rutyna i pośpiech przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju prac. Przed przystąpieniem do  nich  powinniśmy wcześniej sprawdzić  stan techniczny maszyn rolniczych. Niewątpliwie czynność ta przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność przy pracach polowych. Chwila nieuwagi może zakończyć się tragicznie.

Powrót na górę strony