Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PRACOWNICA BANKU UDAREMNIŁA OSZUSTWO

Oszuści metodą "na policjanta"usiłowali wyłudzić pieniądze od starszej mieszkanki Tomaszowa Udało się to udaremnić dzięki czujności pracownika banku, w którym kobieta zamierzała podjąć znaczną sumę pieniędzy.

Do zdarzenia doszło 18 lipca 2017. Do banku przyszła starsza kobieta, pani chciała podjąć znaczną kwotę pieniędzy, jej zdenerwowanie zauważyła pracownica banku, która powiadomiła policję.

Jak ustalili przybyli na miejsce funkcjonariusze, tego dnia do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta, polecił kobiecie wypłatę z konta pieniędzy, gdyż jak twierdził ktoś chce je przejąć. Mężczyzna informował że po gotówkę zgłosi się funkcjonariusz, który zabzepieczy przekazaną mu sumę pieniędzy. Rozmówca w swoim instruktażu nie kazał nikomu mówić bo osobami zamieszanymi w nielegalny proceder może być również rodzina kobiety.

Dzięki szybkiej reakcji pracownika banku kobieta nie poniosła żadnych strat. Policja prowadzi w sprawie oszustów dochodzenie.

Pamiętajmy! Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny czy funkcjonariusza policji i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

 

 


 


 


 

Powrót na górę strony