Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświadczenie w sprawie zdarzenia z udziałem pseudokibiców w rejonie MOP-u Krzyżanów

5 sierpnia 2017 roku około godziny 10:00 funkcjonariusze zabezpieczający przejazdy kibiców przez teren województwa łódzkiego udaremnili wjazd na teren Miejsca Obsługi Podróżnych Krzyżanów sześciu autokarom z kibicami z Zabrza. Znajdowały się tam bowiem zabezpieczane przez policjantów dwa autobusy wypełnione wrogo nastawionymi kibicami ze Stalowej Woli. Mimo podjętych działań autokary z Zabrza zatrzymały się w miejscu niedozwolonym blokując przejazd autostradą.

Z pojazdów zaczęli wychodzić pseudokibice. Kilku mężczyzn spośród blisko 600- osobowej grupy pseudokibiców doprowadziło do chwilowej konfrontacji. W związku z dynamiczną sytuacją i agresywnym zachowaniem tłumu policjanci użyli pałek służbowych a także chemicznych środków obezwładniających. Mimo użycia tego rodzaju środków agresja pseudokibiców skierowana została także w kierunku policjantów. Aby nie dopuścić do eskalacji zachowań niezgodnych z prawem użyto broni gładkolufowej tym samym rozdzielając dwie grupy, z których jedna wsiadła do autokarów a druga pozostała do dyspozycji funkcjonariuszy. Podczas tych działań kibice rzucali w policjantów kamieniami i butelkami. W trakcie zdarzenia trzy osoby odniosły obrażenia. W jednym przypadku funkcjonariusze nie mogli udzielić poszkodowanemu pomocy z uwagi na agresywne zachowania pseudokibiców, którzy próbowali uniemożliwić policjantom dotarcie do wspomnianego mężczyzny. Na miejsce wezwano pomoc medyczną, miedzy innymi lotnicze pogotowie ratunkowe. Niebezpieczne zachowania agresywnych pseudokibiców oraz troska policjantów o przebywających na MOP i podróżujących  autostradą skłoniły funkcjonariuszy do całkowitego zamknięcia nitki autostrady A1 w kierunku Gdańska.  Natychmiast wyznaczono objazdy drogami wojewódzkimi nr 702 i 703. Policjanci przeprowadzali oględziny, w pierwszej kolejności na samej autostradzie i umożliwili dotarcie na miejsce innych służb tak, aby jak najszybciej udrożnić przejazd w kierunku północnym. Funkcjonariusze jednocześnie podjęli czynności legitymowania 400 osób oraz stopniowego kierowania innych użytkowników autostrady do opuszczenia miejsca zatoru drogowego. Mundurowi, przeprowadzili również legitymowanie 100 osobowej grupy kibiców Stali, których odeskortowano w inne miejsce. Dodatkowo przesłuchano świadków zdarzenia oraz zabezpieczono monitoringi, na podstawie których prowadzona będzie identyfikacja osób biorących udział w zdarzeniu.

Dotychczasowe ustalenia kontrolne wskazują, że użycie pocisków niepenetracyjnych było zasadne i zgodne z obowiązującymi przepisami i procedurami. Działania policjantów zapobiegły eskalacji agresji antagonistycznie nastawionych grup. Ruch na autostradzie został udrożniony natychmiast po zakończeniu procesu zabezpieczenia śladów, których ewentualne zatarcie miałoby nieodwracalne skutki dla czynności procesowych.

nadkom. Adam Kolasa

Powrót na górę strony