Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy wnuczek w rękach policjantów

Policjanci zatrzymali oszusta działającego tzw. metodą na wnuczka. To 28-letni mieszkaniec Łodzi. Mężczyzna wyłudził 30.000 złotych od 84 letniej mieszkanki Tomaszowa. Według ustaleń policyjnych, na terenie całej Polski osób pokrzywdzonych przez niego może być więcej. Teraz sąd zdecyduje o środku zapobiegawczym wobec podejrzanego.

 

4 września 2017 r. na telefon 84 – letniej mieszkanki Tomaszowa zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się za jej wnuczka. Powiedział, że był sprawcą wypadku drogowego i jedyną możliwością uniknięcia przez niego kary 3 lat więzienia jest natychmiastowa wpłata 126 tysięcy złotych. Mężczyzna nie pozwolił się kobiecie rozłączyć, przez cały czas telefonicznie instruował ją co ma robić. Starsza pani miała oszczędności w kilku bankach. Do placówki zawiózł ją mężczyzna , który działał na zlecenie jej rozmówcy. Kobieta  zrealizowała wypłatę 30 tysięcy złotych, a następnie przekazała wskazanej przez podejrzanego osobie. Naciągaczowi było wciąż mało. Seniorka została zawieziona do drugiego tomaszowskiego banku, jednak z uwagi na procedury nie wypłaciła pieniędzy. Oszust wciąż próbował namawiać na wizyty w innych bankach, nawet poza Tomaszowem. 84-latka w końcu skontaktowała się ze swoim synem i wtedy okazało się stała się ofiarą przestępstwa. Wówczas sprawa została zgłoszona policji. Tomaszowscy stróże prawa przyjęli zgłoszenie o popełnionym przestępstwie. O zdarzeniu zostali powiadomieni również policjanci z KWP w Łodzi i to właśnie oni wpadli na trop przestępcy. 21 września 2017 roku  w godzinach porannych zatrzymali  28 letniego mężczyznę wyłudzającego pieniądze tzw.  metodą wnuczka lub krewnego.

 

 Według policyjnych ustaleń oszust działał w podobny sposób na terenie całej Polski. Śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Podejrzany już usłyszał zarzuty.  Policjanci wystąpili z   wnioskiem o areszt tymczasowy dla 28-latka.  Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolejny raz apelujemy o ostrożność i przypominamy: oszuści często podają się również za pracowników różnych firm i instytucji, ostatnio także za policjantów. Przekazują informację o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania. Policjanci nigdy nie nakłaniają do przekazywania własnych  pieniędzy w związku z prowadzonymi działaniami. W  przypadku podobnych sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się z  najbliższą jednostką Policji.

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą ,z rodziny , do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, czy rzeczywiście to nasz krewny zwracał się z prośbą o pomoc finansową.

  • policjanci z zatrzymanym

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.77 MB)

Powrót na górę strony