Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tym razem wszystko dobrze się skończyło

Rodzina, sąsiedzi, policjanci i strażacy pośpieszyli na pomoc. Poszukiwania 69 – letniego mieszkańca gminy Gidle zakończyły się sukcesem.

21 września 2017 roku około godziny 15.30 rodzina zaginionego powiadomiła dyżurnego Policji, że 69 – latek rano pojechał do pobliskiego lasu zbierać grzyby i do tej pory nie ma go w domu. W związku z powyższym 14 policjantów od razu pojechało na miejsce, ustalili wygląd i cechy szczególne zaginionego i wraz z innymi osobami rozpoczęli przeszukawanie lasu. W tym czasie organizowano już większe siły i środki potrzebne do działań ratowniczych. Na szczęście około godziny 17.00 udało się odnaleźć 69 – latka, który oddalił się od miejsca zamieszkania blisko 6 kilometrów. Mężczyzna przyznał, że stracił orientację i zgubił się w lesie mimo, że znał jego specyfikę. Nie potrzebował pomocy medycznej.

Doświadczenie pokazuje, że zdarzenia takie dotyczą często osób starszych, które wybierają się same do lasu i nie informują o tym osób opiekujących się nimi, nie zabierają też ze sobą telefonów. Przypominamy, że w każdym takim przypadku należy zawiadomić Policję aby szybko zmobilizować jak największe siły do akcji poszukiwawczej. Trzeba zaznaczyć, że osobie zagubionej w lesie grozi niebezpieczeństwo. Natomiast rodzinie osoby zaginionej zazwyczaj towaszyszy niepokój i strach przed najgorszym. Aby uniknąć tragicznych w skutkach sytuacji policjanci przedstawiają kilka rad dla grzybiarzy:

  • nie wybierajmy się do lasu sami,

  • nie oddalajmy się od osób, z którymi zbieramy grzyby, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,

  • zabierzmy ze sobą telefon komórkowy (z naładowaną baterią), przydatna może być również kartka wybranymi z numerami telefonów,

  • kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, możemy je oznaczyć żeby znaleźć drogę powrotną,

  • oceńmy realnie swoje możliwości, jak długo możemy przebywać w lesie, poinformujmy swoich bliskich o miejscu grzybobrania,

  • jeżeli nie znamy terenu, nie oddalajmy się od pozostawionych przez nas pojazdów czy innych punktów odniesienia,

  • nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.

 

Powrót na górę strony