Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany oszust - mógł oszukać ponad 1,5 tys. osób

Policjanci z wieluńskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterorystycznego Policji w Łodzi zatrzymali 37 letniego mieszkańca województwa wielkopolskiego, który jest podejrzany o dokonanie szeregu oszustw na terenie całego kraju. W wyniku nielegalnego procederu mógł on oszukać pokrzywdzonych nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zatrzymany trafił za kratki na 3 miesiące aresztu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego wieluńskiej komendy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sieradzu prowadzą śledztwo, którego początek datuje się na czerwiec 2016 roku. Wówczas zaczęły wpływać do policji pierwsze informacje o oszustwach internetowych. Proceder polegał na tym, że oszust zamieszczał w sieci ogłoszenia o sprzedaży rożnych przedmiotów min. takich jak papierosy czy sprzęt wędkarski, które to przedmioty po złożeniu zamówienia i opłaceniu transakcji nigdy nie trafiały do klienta. Zamiast tego pokrzywdzeni otrzymywali skrawki gazet czy pocięte szmaty. Kolejne czynności w sprawie doprowadziły śledczych do zamieszczonej w internecie oferty pracy. Praca miała polegać na skręcaniu długopisów. Osoba, która chciała w ten sposób być zatrudniona musiała wykupić najpierw zestaw startowy za kwotę od 14 do 20 złotych. Jak łatwo się domyśleć po zapłaceniu za taki zestaw kontakt z oszustem się urywał. Prowadzący czynności w tej sprawie policjanci i nadzorujący prokurator doprowadzili do ustalenia i zatrzymania oszusta.

12 października 2017 roku o godzinie 6.40 wieluńscy policjanci przy wsparciu stróżów prawa z Wydziału dw. z PG Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi weszli do miejsca zamieszkania podejrzanego. W związku z tym, że istniało podejrzenie, że oszust mógł posiadać broń w zatrzymaniu przestępcy brali udział policjanci z SPAP w Łodzi. Jak się okazało w trakcie przeszukania podejrzany nie tylko posiadał min. dwa pistolety, ale także mundur policyjny, kominiarkę oraz znaczne ilości środków odurzających (około 175 gramów). Zabezpieczone zostały również komputery, laptopy, telefony komórkowe, koparka kryptowalutowa oraz 28 tys. złotych z czego 20 tys. było ukrytych w zamrażalce. Sprawa ma charakter rozwojowy. W dalszym ciągu policjanci ustalają kolejnych pokrzywdzonych. Może być ich nawet ponad 1,5 tys. osób. Funkcjonariusze sprawdzają też zabezpieczone pistolety oraz do czego mógłby służyć podejrzanemu mundur policyjny. Zatrzymany został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat pozbawiania wolności.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.96 MB)

Powrót na górę strony