Złodziej ujęty na cmentarzu
Koniec października to czas, kiedy odwiedzamy nekropolie i porządkujemy groby naszych bliskich. Wracając myślami do minionych lat, do wspomnień, niestety często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że w tym okresie może dochodzić do większej ilości kradzieży dokonywanych na cmentarzach. Przestrogą niech będzie historia 40-letniej pabianiczanki.
Jak co roku z końcem października przygotowujemy się do obchodów Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych. Funkcjonariusze czuwać będą nad bezpieczeństwem osób odwiedzających cmentarze. Jednak w tym czasie, sami szczególnie musimy zadbać o własne bezpieczeństwo.
Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą dużej ilości gotówki i cennych przedmiotów. W czasie porządkowania i strojenia grobów nie pozostawiajmy torebek czy saszetek bez opieki, bo okazja czyni złodzieja. W ten sposób możemy stracić pieniądze, dokumenty czy karty bankomatowe. Przestrogą niech będzie historia 40 -letniej pabianiczanki. Do przykrego zdarzenia doszło 18 października przed godziną 15:00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Kilińskiego w Pabianicach. Kobieta podczas porządkowania grobu najbliższych pozostawiła na rowerze torebkę z dokumentami, telefonem i pieniędzmi. Sytuację wykorzystał złodziej. Młody mężczyzna okradł pabianiczankę i zaczął uciekać z cmentarza. Na pomoc pokrzywdzonej ruszył pracujący przy innym grobie pracownik firmy kamieniarskiej. Ujął złodzieja i odzyskał torbę. 27-letni sprawca odpowie za kradzież. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które - jak się wydaje - przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub Policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.
Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą Państwu w spokoju i zadumie spędzić ten szczególny czas.
Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń należy:
- w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.
- jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i dokładnie sprawdzić czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu,
- torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała,
- wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy, dlatego zawsze trzymamy je blisko siebie, nie pozostawiamy ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach,
- kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami.
Pamiętaj!!!
Często przewożone kwiaty, znicze zajmują całą Twoją uwagę. Tak bardzo je chronisz przed zniszczeniem, że zapominasz o swoim bezpieczeństwie, co jest główną przyczyną potencjalnych problemów.