Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dbajmy, aby to Światło nigdy w świadomości Polaków nie zgasło

W dniach 03-05 listopada 2017 r. na cmentarzu polskich legionistów w Kostiuchnówce na Ukrainie odbyły się uroczystości zapalenia Ognia Niepodległości z udziałem lokalnych władz, duchownych, okolicznych mieszkańców, oraz młodzieży i władz z Polski.

 

Od 18 lat harcerze, uczniowie oraz zaproszeni goście przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na gro­bach polskich legionistów poległych w 1915 i 1916 r. podczas walk na Wołyniu zapalić znicze. Po odśpiewaniu hymnów Polski i Ukrainy odprawiana jest msza św, za Ojczyznę i poległych żołnierzy. Podczas mszy świętej Ogień Niepodległości odbierają harcerze i rozpoczynają ponad 700 km sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski, który składany jest na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie podczas Centralnych Obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada.

W ten szczególny dzień na mogiłach zapłonęło kilkadziesiąt białych i czerwonych zniczy, złożono wieńce. Każdy mógł zapalić znicz i pomodlić się przy wybranym przez siebie grobie nieznanego legionisty polskiego. To niezwykła i wzruszająca okazja, uczczenia pamięci wszystkich Polaków pochowanych poza obecnymi granicami naszej Ojczyzny.  

Ogień Niepodległości to symbol patriotyzmu i bohaterskich wydarzeń, które miały wpływ na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa. Od wielu lat dawną świetność polskim cmentarzom wojennym na Wschodzie przywracają swoimi działaniami harcerze, a także wolontariusze działający w różnych organizacjach i stowarzyszeniach. Poświęcają swoje wakacje na porządkowanie grobów i odkrywanie kolejnych miejsc spoczynku polskich legionistów, by ocalić je od zapomnienia.

 

Powrót na górę strony