Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowali życie desperata

Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego koluszkowskiej komendy dzięki dużej determinacji i odpowiednim umiejętnościom uratowali 30-letniego mężczyznę, który targnął się na swoje życie.

Do interwencji, która zapobiegła tragedii, doszło przed południem 13 listopada 2017 roku. Dyżurny KPP Łódź-Wschód otrzymał niepokojącą informację, iż jeden z mieszkańców gminy Koluszki podjął właśnie próbę targnięcia się na własne życie. Od tego momentu każda sekunda decydowała o tym czy pomoc dotrze na czas. Dyżurny szybko zlokalizował prawdopodobne miejsce pobytu desperata i skierował tam mundurowych z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego KPP Łódź-Wschód, tj. pełniącego od 12 lat policyjną służbę mł.asp. Piotra Kaczmarka oraz legitymującego się trzyletnim stażem w policyjnym mundurze sierz. Tomasza Danielewicza, którzy bez zbędnej zwłoki dotarli w rejon wytypowanej posesji. Tam zastali jej mieszkankę, która była całkowicie zaskoczona interwencją policji. W trakcie rozmowy ustalili, iż na terenie tej samej posesji zamieszkuje brat kobiety. Gdy mundurowi weszli do mieszkania zajmowanego przez 30-letniego mężczyznę ich oczom ukazał się niecodzienny widok. Mieszkanie i znajdujące się w nim wyposażenie były zabrudzone krwią a na wersalce siedział mężczyzna z kilkucentymetrową raną ciętą przedramienia. Krwotok z rany i utrata krwi była na tyle duża, że mężczyzna w trakcie próby ratowania jego życia kilkukrotnie tracił przytomność. Ponadto był on pod silnym wpływem alkoholu co nie ułatwiało prowadzonej przez policjantów akcji ratowniczej. Posiadana przez policjantów wiedza i opanowanie pozwoliło na założenie we właściwy sposób opatrunku, który spowolnił ubytek krwi. W trakcie utraty przytomności, desperat zaczął się krztusić co dodatkowo skomplikowało akcję ratowania jego życia. Mundurowi natychmiast udrożnili jego drogi oddechowe i ułożyli go w pozycji bocznej bezpiecznej, utrzymując jednocześnie zranioną kończynę powyżej serca i uciskając miejsce krwotoku. Wkrótce na miejsce dotarł lekarz wraz z załogą karetki pogotowia, którzy przetransportowali mężczyznę do szpitala i udzielili fachowej pomocy. Życiu mężczyzny już nic nie zagraża. Z pewnością zostanie on poddany obserwacji psychiatrycznej.  

Policjanci wykazali się dużą empatią i szybką reakcją na zagrożenie ludzkiego życia, lecz warto w tym miejscu zaznaczyć, iż to nie jedyna sytuacja w której bohaterscy policjanci przyczynili się do uratowania ludzkiego zdrowia i życia. 

Sami policjanci są bardzo skromni i mówią, że zrobili jedynie to co należało zrobić. Dodają również, iż codzienna służba nie zawsze jest lekka, ale niesienie pomocy innym daje im niesamowitą satysfakcję i powoduje, że są dumni z noszenia granatowego munduru… 

  • mł.asp.Piotr Kaczmarek
  • sierz.Tomasz Danielewicz
Powrót na górę strony