Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi uczą, jak ratować życie

Dzielnicowi z Konstantynowa Łódzkiego uczą młodzież, jak ratować życie. Jako policjanci pierwszego kontaktu wiedzą, że o ludzkim życiu często decydują sekundy. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

Zasady udzielania pierwszej pomocy powinien znać każdy, ale nie tylko te dotyczące sposobów ratowania poszkodowanych np. w wypadkach czy wtedy, gdy ktoś zasłabnie lub dostanie ataku w miejscu publicznym, lecz również te związane z własnym bezpieczeństwem. Bo chociaż naszą powinnością i obowiązkiem jest ratowanie życia innych, to najważniejsze zasady ratownictwa można sprowadzić do paru ważnych pojęć: spokój, opanowanie, zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo. Bo przecież nie o to chodzi, żeby ratując innych, samemu stać się ofiarą, którą też ktoś inny powinien ratować...

Jak zareagować, kiedy jesteśmy świadkiem wypadku? Jak udzielić pierwszej przedmedycznej pomocy? Ile wdechów i uciśnięć? Jak ułożyć ciało poszkodowanego? Co to jest pozycja boczna? A przede wszystkim jak nie bać się pomóc rannemu. Tego, w teorii i praktyce uczyli uczniów klas 4-7 Szkoły Podstawowej nr 1 w Konstantynowie Łódzkim miejscowi dzielnicowi. W ramach programu ,,Dzielnicowy bliżej nas” wspólnie z st. sierż. Aleksandrą Nowak z Ogniwa ds. Kryminalnych konstantynowskiego komisariatu, posiadającą specjalistyczne przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy rozpoczęli cykl zajęć adresowanych dla młodzieży we wszystkich szkołach podstawowych na terenie Konstantynowa Łódzkiego i gminy Lutomiersk.

Dzielnicowi mają świadomość, że takie spotkania instruktażowe nie zrobią z uczestników ratowników medycznych, ale głównym celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zwrócenie uwagi dzieci na drugiego człowieka i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za innych. Chodzi przede wszystkim o to, aby uwrażliwić młode osoby na pomoc, pokazać, że czasami drobne czynności, niewielka pomoc poszkodowanym, może uratować im życie. A czym wcześniej zaczniemy krzewić taką postawę, przygotowywać dzieci i młodzież do podjęcia akcji ratowniczej i udzielenia przedmedycznej pomocy, to mamy gwarancję tego, że znacznie więcej osób może zostać uratowanych. Bo jak podkreślają konstantynowscy dzielnicowi – najważniejszy jest człowiek.

Powrót na górę strony